Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar raportin e agjencisë prestigjioze Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqipërisë.

Sipas raportit, Shqipëria është një ekonomi e ekspozuar rrezikut mjedisor, me shkallë diversifikimi më të ulët se vendet e ngjashme dhe me një numër sfidash strukturore.

Në analizën e Moody’s, thuhet se Shqipëria dallohet për një barrë të lartë të borxhit publik e cila vjen nga detyrimet e mundshme në sektorin e energjisë, besimi i shtuar tek PPP-të si dhe risku i lartë bankar që vjen nga cilësia e dobët e këtij sektori si dhe euroizimi.

  • foto galeri

‘’Profili i kredisë në Shqipëri (vlerësimi i emetuesit B1) është i kufizuar nga forca ekonomike “ba3” e vendit që pasqyron një ekonomi të vogël të ekspozuar ndaj rrezikut mjedisor, me një shkallë diversifikimi relativisht të ulët në krahasim me bashkëmoshatarët dhe një numër sfidash strukturore; Institucionet “ba2” të Shqipërisë dhe forca qeverisëse, duke nënvizuar hapat e qeverisë për të ndjekur anëtarësimin në BE për të adresuar dobësitë e vazhdueshme në fushën e sundimit të ligjit dhe kontrollit të korrupsionit; forca fiskale e saj “b1”, duke marrë parasysh barrën e lartë të borxhit publik dhe detyrimet e mundshme që rrjedhin nga sektori i energjisë dhe nga një besim i shtuar në financimin e bilancit jashtë bilancit, në formën e Partneriteteve Publike Publike (PPP) për investime në shkallë; dhe ndjeshmëria e tij “ba” ndaj riskut, e nxitur nga rreziku i sektorit bankar për shkak të shkallës së lartë të euroizimit dhe cilësisë së dobët të aktiveve të sektorit.’’- thuhet nw raport.

Tabaku akuzon qeverinë si pengesën kryesore të zhvillimit të ekonomisë, pasi punon për një grusht njerëzish, dhe sheh si zgjidhje të mundshme vetëm rotacionin politik që do e rrëzonte kryeministrin Rama nga qeveria.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb