Analisti Fatos Lubonja i ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 i ka dhënë të drejtë Bashës për moton e qeverisë se ‘’Ne po vaksinojmë, ata po infektojnë’’, pasi e cilëson propagandë që nuk qëndron.

Lubonja thotë se fillimisht vaksina kienze nuk jep siguri maksimale, ndërkohë që problemi kryesor nuk është kjo çështje.

Ai thotë se është për rotacion në Shqipëri, por ndoshta zgjedhjet duhet të ishin shtyrë prej situatës me pandeminë.

Ndër të tjera ai ka dhënë edhe disa kritika kundrejt takimeve të Bashës për grumbullimet që bëhen tek to.

‘’Të them të drejtën nuk e shoh si shqetësim kryesor, menaxhimi i pandemisë ka qenë katastrofë, i takon shqiptarëve ta gjykojnë. Lidhur me vaksinat mund të them se sjellja e vaksinave kineze me 50%, efikasitet e një lloj që nuk jep siguri, për të udhëtuar shqiptarët në Europë. Nesër lind ai problemi, është pjesë e propagandës së qeverisë. Nga kjo propaganda se jemi të mirët se po vaksinojmë kurse këta infektojnë, nuk qëndron. Ka të drejtë Basha. Por ky nuk është shqetësimi kryesor.

Meqenëse mund të flas më vonë, plus jam në një pozicion që jamë për rotacion. Duke qenë se jam për rotacion, s’jam i predisopozuar të bëj konflikt me të. Kam goxha vërejtje. Më shumë në lidhje e njerëzit nuk e kuptoj pse dalin. Paskan ashtu, i mbledh PD ndërkohë që vaksina është e rrezikshme. Një tezë është se votuesit e PD janë aq të mërzitur sa dalin aty, plus është

Nuk mendoj se është fuqi e madhe propagandistike e PD. Ndoshta një pjesë e kanë kulturë të mangët. Një pjesë thuhet që e kanë kaluar. S’dihet asgjë çfarë ka ndodhur. Jemi në propagandë të plotë. Une e kam thënë dhe e përsëris. Ne duhet t’i kishim shtyrë ndoshta zgjedhjet. Por në këtë situatë s’mundet të them ndonjë gjë.’’- tha Lubonja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb