Kryedemokrati Lulzim Basha do të jetë sot në Elbasan, teksa ka ndaluar në hyrje të tunelit të Kërrabës, ku është pritur me entuziazëm nga mbështetësit me flamuj të Shqipërisë dhe të PD. Basha deklaroi se ky tunel është porta që ka shkrirë në një Tiranën dhe Elbasanit, teksa dha një mesazh për fjalën e mbajtur në politikë. Kreu i PD theksoi se fjala e dhënë dhe fjala e mbajtur duhet të jetë themeli i një kulture të re politike që siç afroi Tiranën me Elbasanin duhet të afrojë Shqipërinë me Europën.

“Me dhjetëra herë, ndoshta qindra herë këta muajt e fundit jam ndodhur këtu në hyrje të tunelit të Kërrabës. Të portës që praktikisht ka shkrirë në një Tiranën dhe Elbasanin. Vëllezër dhe motra, të rinj dhe të reja, qytetarë të Elbasanit, ju falënderoj që takimet e sotme i mundësoni me këtë pritje të jashtëzakonshme këtu në hyrje të kësaj vepre. E di dhe e kam ndjerë vlerësimin tuaj, vlerësimin që vazhdon sot e kësaj dite në çdo shtëpitë elbasanllinjve dhe banorëve të gjithë qarkut, por jo vetëm për këtë vepër të jashtëzakonshme që shndërroi shumë dimensione të jetës së qytetarëve. Nuk kam ardhur të flas për diçka për të cilën ju keni shprehur vlerësimet tuaja. Por kam ardhur të jap një mesazh, mesazhin se sa e rëndësishme është fjala e mbajtur në politikë dhe në kulturën e re politike që do themelojmë së bashku më 25 prill, fjala e dhënë dhe fjala e mbajtur duhet të jenë themeli i kësaj politike. Siç afroi Tiranën me Elbasanin, duhet të afrojë Shqipërinë me Europën. Fjalët e një politikani nuk janë fjalë të zakonshme, nuk mund të jenë tullumbace, kur del ajo fjalë merr një vlerë dhe nuk mund të harrohet. 8 vite me radhë keni dëgjuar premtime pafund, jeni përballur me dështime pafund. Jeni ju në fund të fundit që e paguani faturën e fjalëve boshe, janë qytetarët që kërrusen nga barra e padurueshme e kulturës politike të premtimeve që kthehen në mashtrime. Ndodhem këtu për të thënë që më 25 prill duke votuar PD, duke votuar numrin 9, duke votuar Aleancën për ndryshim, ju do votoni për ndryshimin e kulturës politike në vend”, deklaroi Basha.

Kreu i PD tha më tej se fjala e dhënë për tunelin e Elbasanit në vitin 2009 kur kryesonte listën e PD në këtë qark është një fjalë e mbajtur, ashtu si ajo për heqjen e vizave dhe për futjen në NATO.

“Gjëja e parë që duhet të kemi është një komunikim mes qytetarëve dhe politikanëve, ku fjala boshe, premtimet boshe, tullumbacet elektorale të marrin fund. Fjala e dhënë duhet të jetë fjalë e mbajtur. Fjala e dhënë për tunelin e Elbasanit, në vitin 2009, kur pata nderin të kryesoja listën e PD për qarkun e Elbasanit është fjalë e mbajtur, fjala e dhënë për heqjen e vizave për shqiptarë është fjalë e mbajtur, fjala e dhënë për anëtarësimin në NATO, është fjalë e mbajtur”, deklaroi Basha.

Kreu i PD tha se “programi ynë për një Elbasan dhe për një Shqipëri që do të përjetojë një zgjim ekonomik kombëtar që do të prek jetën e çdo familje, me vende pune, me investime të huaja, me rritje pagash, me arsim dhe kualifikim të denjë për të rinjtë, me pensione dinjitoze për pensionistët tanë”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Programi ynë për ta afruar Shqipërinë me Europën sepse nuk mund të ketë Shqipëri në Europë me rroga 200 euro, po nga ana tjetër afrimi me Europën është vetëm një nga çelësat për ta bërë ekonominë tonë të fuqishme, të artë për të siguruar mirëqenie, për të siguruar dinjitet dhe paga më të larta, të ardhura më të larta për të gjithë, për sipërmarrjen e vogël, për rinin, të punësuarit, fermerët shqiptarë. Ndaj jemi bashkë. 25 prilli është për ndryshimin. Për ndryshimin e vërtet që nis me një parim europian që në 25 prill duke votuar për Partinë Demokratike, duke votuar për Aleancën për Ndryshim, duke votuar për numrin 9, ne do ta kthejmë në një parim dhe një kulturë të re politike edhe në Shqipëri: fjalë e dhënë, fjalë e mbajtur. Programi ynë, zotimet tona do të jenë një për një të zbatueshme dhe të realizueshme nga dita e parë e votës tuaj. Le ta bëjmë këtë bashkim gjigand forcash, shpirtrash, zemrash, ëndrrash dhe ambiciesh, energjinë për ndryshimin e vërtet. Bashkë për ndryshimin. Shqipëria Fiton! Elbasani Fiton! Fitore!”, deklaroi kreu i PD.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: