Kryedemokrati Lulzim Basha, e ka vijuar turin e takimeve post-elektorale në qytetin e Elbasanit.

Me strukturat e partisë atje, ai foli për të ashtuquajturën prej tyre ‘masakra elektorale’.

Sipas Bashës, ky term i qëndron qytetit të Elbasanit, që ndryshe nga e kaluara që njihej si një qytet i Normales dhe Ditës së Verës, sot, sipas tij, është kthyer në një vend ku mbizotëron krimi dhe trazirat.

“Mirë se ju gjej zonja dhe zotërinj, vëllezër dhe motra, kryetar të degëve të Partisë Demokratike për qarkun e Elbasanit, kryetar të grupseksioneve, anëtarë të kryesisë, të nderuar kandidat për deputet, zoti drejtues politik dhe sekretar i përgjithshëm i Partisë Demokratike, ju falënderojë për pjesëmarrjen në këtë takim!

Nuk është takimi i parë, ndonëse duhet të ishte i pari, sepse në asnjë vend tjetër nuk ishte më e rreptë, më e fortë përballja midis dy botëve që s’kanë asgjë të përbashkët me njëra-tjetrën: botës së qytetarisë, botës së dhembshurisë për fatet e bashkëqytetarëve tanë, të vizionit, të planeve, të ideve, të zgjidhjeve që ne ofruam në programin tonë.

Të ekipit dinjitoz që e ofroi këtë program kudo dhe ekipit të jashtëzakonshëm që e mbështeti nga qendrat e qyteteve, në fshatrat më të largëta, me botën e errët që ka bërë bashkë pushtetin më të korruptuar në 30 vite histori pluralizëm me bandat e krimit të organizuar.

Ndaj, dua ta nis me një falënderim nga zemra për gjithsecilin prej jush, drejtues kurajoz të strukturave të Partisë Demokratike dhe për të gjithë demokratët e qarkut të Elbasanit nga Përrenjasi dhe Librazhdi, në Gramsh, Peqin e Cërrik, e padiskutim këtu në qendrën e qarkut, në Bashkinë e Elbasanit dhe në qytetin e Elbasanit.

Një qytet që është njohur për dekada dhe për shekuj, për shkollën, për festën e verës, për qytetarinë e tij, por që fatkeqësisht tashmë gjatë këtyre javëve mbeti në kronikat e lajmeve për vrasjet mafioze. Akoma pa u tharë një njollë gjaku, ndodh një tjetër ngjarje kriminale dhe kryefamiljarët e Elbasanit nxitojnë të bëjnë apelin e familjarëve të tyre me trishtimin dhe frikën në zemër se mos ndonjëri prej tyre është bërë pre, ka rënë pre, ka rënë viktimë e ndonjë plumbi qorr.

Sepse Elbasani tashmë nuk njihet si qyteti i Normales, nuk njihet si qyteti i Festës së Verës, por njihet ashtu siç janë detyruar ta pranojnë edhe vet krerët më të lartë të institucioneve të ligjzbatimit në vend, si kryeqyteti i krimit. Kjo është e vërteta.

Ndaj, sot nga Elbasani kam një mesazh.
Për të gjithë ata që nuk besojnë ose nuk duan të besojnë se 25 prilli ishte dita e zgjedhjeve të vjedhura nga regjimi Rama-Doshi, masakra elektorale më e madhe dhe vjedhja më e madhe e votave në 30 vite histori pluralizëm, ejani në Elbasan, dhe shikoni se si kryepolici i vendit që në fakt është kryepolici i Edi Ramës, mori në mbrojtje bandat që u sulën për të terrorizuar, për të blerë dhe për të kërcënuar qytetarët e Elbasanit me pistoletat e tyre me tyta të kromuara, të cilat nuk nguruan t’ua vënë në kokë dhe drejtuesve lokal të policisë së Elbasanit.

Atyre që nuk e kuptojnë akoma apo bëjnë sikur nuk e kuptojnë përmasën reale të masakrës zgjedhore të 25 prillit, ju them ejani në Elbasan dhe shikoni se si prokurori u përpoq të fshihte provat e kapura në flagrancë të materialeve zgjedhore, të shitblerjes masive nga bandat kriminale që kanë vënë përfund policinë, institucionet dhe kontrollojnë tërësisht qytetin dhe qarkun e Elbasanit.
Atyre që pyesin pse nuk jeni të gatshëm të bashkëpunoni me Edi Ramën, ju them ejani në Elbasan. Ejani dhe shikoni se si janë bërë njësh pushteti me krimin, krimi me pushtetin. Siç e ka thënë dikur gjyqtari i famshëm anti-mafia, Paolo Borselino, “krimi dhe politika ushtrojnë kontrollin mbi të njëjtën hapësirë. Ato nuk mund të jenë në paqe me njëra-tjetrën, por vetëm në luftë me njëra-tjetrën ose përndryshe njëra prej tyre ka fituar”, tha Basha.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb