Bashkëshorti i kancelares Angela Merkel akuzoi të martën gjermanët e pavaksinuar për “dembelizëm”, pasi thirrjet u bënë më të forta që vendi të merrte në konsideratë vaksinat e detyrueshme të koronavirusit për të luftuar një rritje dramatike të infeksioneve.

Gjermania  është fajësuar për shkallën e saj relativisht të ulët të vaksinimit krahasuar me vendet e Evropës Perëndimore si Franca, Italia ose Spanja, me vetëm 68 përqind të popullsisë të vaksinuar plotësisht.

“Është e habitshme që një e treta e popullsisë nuk ndjek gjetjet shkencore”, tha bashkëshorti i Merkelit, Joachim Sauer, në një intervistë për gazetën italiane La Repubblica.

“Pjesërisht, kjo është për shkak të njëfarë dembelizmi dhe vetëkënaqësie të gjermanëve,” tha Sauer, i cili rrallë flet në publik.

“Grupi tjetër janë njerëz që ndjekin një bindje personale, një lloj reagimi ideologjik ndaj asaj që ata e konsiderojnë një diktaturë vaksinimi,” tha Sauer, një grup që ai tha se përfshinte edhe disa mjekë dhe shkencëtarë.

Ashtu si gruaja e tij e famshme, Sauer është një kimist kuantik dhe ishte në Itali për një vizitë akademike.

Komentet e Sauer erdhën një ditë pasi Merkel paralajmëroi se Gjermania nuk po bënte sa duhet për të përmirësuar valën e katërt “shumë dramatike” të pandemisë.

Kancelarja në largim, e cila është duke vepruar si kujdestare dhe ka të ngjarë të zëvendësohet nga Ministri i Financave Olaf Scholz muajin e ardhshëm, u ka kërkuar vazhdimisht gjermanëve që të vaksinohen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb