Forcat ukrainase janë tërhequr nga Lisiçansku, duke bërë që Rusia të pretendojë se ka marrë kontrollin e plotë të rajonit lindor të Luhanskut.

Komanda ushtarake e Ukrainës ka konfirmuar se forcat e vendit janë tërhequr nga qyteti i kontestuar i Lysychansk.
“Vazhdimi i mbrojtjes së qytetit do të çonte në pasoja fatale,” tha ai.

“Për të ruajtur jetët e mbrojtësve ukrainas, u mor një vendim për t’u tërhequr”, shtohet në deklaratën e mediave sociale.

Ai kishte qenë bastioni i fundit i Ukrainës në provincën lindore të Luhansk dhe objekt luftimesh të ashpra ditët e fundit.

Zelenskyy zotohet se forcat ukrainase do të rimarrin Lysychansk
Presidenti Volodymyr Zelenskyy është zotuar se forcat ukrainase do të rimarrin qytetin kyç të Lysychansk në Donbas.

“Nëse komandantët e ushtrisë sonë tërheqin njerëzit nga pika të caktuara në front, ku armiku ka avantazhin më të madh në fuqinë e zjarrit, dhe kjo vlen edhe për Lysychansk, kjo do të thotë vetëm një gjë”, tha Zelenskyy në fjalimin e tij të natës me video.

“Se do të kthehemi falë taktikave tona, falë rritjes së furnizimit me armë moderne”.

Pasi dështoi që të marrë kontrollin e kryeqytetit ukrainas, Kiev, Rusia ka përqendruar ushtrinë e saj në lindje të Ukrainës dhe po synon të marrë kontrollin e Donbasit që përbëhet nga rajonet e Luhanskut dhe Donjeckut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb