Si klubi i tretë pas Barcelona (580) dhe Real Madrid (566), Bayern Munchen arrin shifrën e 500 ndeshjeve në Evropë këtë të mërkurë në sfidët e dytë të kthimit të raundit të 16-të të Ligës së Kampionëve kundër Paris St. Germain.

SI NISI – Në debutimin më 16 tetor 1962, pati një fitore 3-0 në Basel, e ndjekur nga 291 fitore të tjera, 105 barazime dhe 102 humbje të shpërndara në 279 ndeshje në Champions League, gjashtë në kualifikimet e CL, 94 në Kupa Ndërkombëtare, 39 në Kupën e Kupave, 68 në Kupën UEFA dhe 13 në Kupën e Ekspozitave.

MUNGESAT – Që nga fillimi i viteve 1970, Bayern ka munguar në “biznesin” ndërkombëtar vetëm në dy sezone (1978/79 dhe 1992/93). Gjatë kësaj periudhe, vetëm Barça (gjithmonë) dhe Ajax (të përjashtuar në 1990/91) janë përfaqësuar më shumë.

REKORDI – Në 28 nga 54 sezonet, pra më shumë se gjysma, Bayern Munchen arriti të paktën në gjysmëfinale. Ai arriti në finale 13 herë dhe fitoi tetë tituj.

RIVALËT – Bayern ka takuar 125 ekipe të ndryshme – deri tani më shpesh kundër Real Madrid (26 herë: 11/3/12); është më i zakonshmi nga të gjitha çiftet e Kupës Evropiane përpara Juventus-Real (21 herë).

Barça vijon me 15 duele (11/2/2). Vetëm kundër PAOK Saloniki (dy herë 0-0 në Kupën UEFA 1983; fitore në penallti) dhe Aston Villa (0-1 në finalen e kampionatit kombëtar në 1982) Bayern nuk shënoi kurrë.

Në të paktën pesë duele, rekordi është negativ, ndaj Realit, Milan (1/3/6) dhe Liverpool (1/5/2). Kundër PSG-së ajo është edhe para ndeshjes së dytë (6/0/6). Bayern ka një rekord tjetër, është i pamposhtur në dymbëdhjetë ndeshje kundër Benfica-s (9/3/0).

GOLAT – Bayern është i treti me më së shumti gola në Evropë, me 1,044, pas Real Madrid (1,209) dhe Barça (1,148). Për sa u përket golave ​​të pësuar, Bayern është në vendin e parë me më pak, 502 (nga ekipet big). Real (615) dhe Barça (602) pasohen nga Anderlecht (565) dhe Benfica (521).

FITORJA MË E MADHE: Kjo erdhi në ndeshjen e dytë të raundit të parë të Kupës UEFA 1983/84, duke mposhtur Anorthosis Famagusta nga Qipro 10-0 në shtëpi. Bayern shkoi pesë ndeshje radhazi pa pësuar gol – një rekord klubi. Megjithatë, ajo përfundoi në raundin e 16-të kundër Tottenham Hotspur (1-0, 0-2). Në 2002/03 Bayern shkoi pa fitore gjashtë herë radhazi

HUMBJA MË E RËNDË: Bayern humbi shtatë herë me katër gola diferencë. Kjo ndodhi dy herë kundër Eintracht Frankfurt, të dyja në Kupën UEFA: 0:4 në ndeshjen e parë të fazës së 16-të në 1977/78 dhe 1:5 a.e.t. në ndeshjen e dytë gjysmëfinale 1979/80.

SERIA MË E GJATË: Në 2002/03, Bayern nuk fitoi gjashtë ndeshje radhazi, pra të gjithë fazën e grupeve të CL. Seria më e gjatë e fitoreve zgjati 15 ndeshje (shtator 2019 deri në nëntor 2020).

MINUTA E PREFERUAR: Bayern i pëlqen të shënojë gola vonë. Minuta e 90-të (përfshirë kohën e pushimit) ka numrin më të madh të golave ​​me 42 gola, e ndjekur nga minuta e 89-të me 25 gola. Lojtarët e Bayern shënuan nëntë gola në kohën shtesë.

Më shumë paraqitje: Thomas Müller me 141

Më shumë minuta të luajtura: Oliver Kahn me 11702

Më shumë gola: Robert Lewandowski me 69

Golashënuesi më i ri: Toni Kroos 17 vjeç e 294 ditë

Golashënuesi më i vjetër: Lothar Matthäus 37 vjeç e 158 ditë