Këshilli i Ministrave të Jashtëm të vendeve të BE-së miratoi vendimin për t’i dhënë Moldavisë 40 milionë euro për zhvillimin e potencialit të saj të mbrojtjes, tha në një konferencë për shtyp ministri i Punëve të Jashtme dhe Integrimit Evropian i Moldavisë, Nikolae Popesku.

“Ndihma prej 40 milionë euro do të sigurohet nga Fondi Evropian i Paqes. Shpreha mirënjohjen time për mbështetjen e vazhdueshme të BE-së dhe theksova se do të vazhdojmë të punojmë me të njëjtën vendosmëri për ta futur vendin në Bashkimin Evropian,” tha Popesku. . Moldavia ka marrë tashmë rreth 40 milionë euro nga Fondi Evropian i Paqes vitin e kaluar për të mbështetur forcat e saj të armatosura dhe forcat e sigurisë.

Më herët, raportet thanë se BE planifikon të ndajë një paketë të re ndihme ushtarake për Moldavinë, duke përfshirë blerjen e një radari të paralajmërimit të hershëm me bazë tokësore. Pjesa tjetër e fondeve janë të destinuara për blerjen e automjeteve ushtarake, pajisjeve inxhinierike dhe komunikuese, si dhe softuerëve për t’u mbrojtur nga sulmet e hakerëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb