Rusia tani është “në luftë kundër NATO-s dhe Perëndimit” dhe e ka çuar pushtimin e Ukrainës në një “fazë tjetër”, ka pranuar një zyrtar i lartë i BE-së, duke ngritur spektrin e tmerrshëm të një konflikti global.

Marrëveshja që “ndryshon lojën” midis liderëve perëndimorë për të pompuar tanke të sofistikuara në vend, ka ndezur zemërim në Moskë, e cila ka kërcënuar të përshkallëzojë luftën përtej kufijve të Ukrainës.

Stefano Sannino, sekretari i përgjithshëm i Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm të Bashkimit Evropian, tha se Vladimir Putin do të rrisë sulmet pa dallim ndaj civilëve dhe objektivave joushtarake dhe do të hakmerret kundër Perëndimit.

Duke folur në një konferencë shtypi në Tokio, si pjesë e një turneu Azi-Paqësor, ai tha se Putini kishte ‘kaluar nga një koncept i operacionit special në një koncept tani të një lufte kundër NATO-s dhe Perëndimit’.

Zyrtari mbrojti dispozitat e tankeve të SHBA-së dhe Gjermanisë, duke thënë se ato nuk synojnë si sulm, por më tepër për të ndihmuar ukrainasit të mbrohen.

Ai tha: “Unë mendoj se ky zhvillim i fundit për sa i përket furnizimit me armatim është vetëm një evolucion i situatës dhe i mënyrës se si Rusia filloi ta çonte luftën në një fazë tjetër.”

Ai shtoi se Rusia po bën ‘sulme pa dallim’ ndaj civilëve dhe qyteteve dhe jo më objektiva ushtarake.

BE-ja nuk po kërkon të përshkallëzojë armiqësitë, por “thjesht po jep mundësinë për të shpëtuar jetë dhe duke i lejuar ukrainasit të mbrohen nga këto sulme barbare”, tha Sannino.

Ndërkohë, Kremlini tha sot se SHBA-ja mban çelësin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, por refuzon ta përdorë atë.

Zëdhënësi Dmitry Peskov akuzoi Joe Biden për ‘pompimin e armëve në Ukrainë’ kur ai në vend të kësaj mund të nxiste një armëpushim.

Gjermania dhe SHBA njoftuan të mërkurën se do të dërgojnë tanke të avancuara luftarake në Ukrainë, duke ofruar atë që një ekspert e quajti një ‘forcë të blinduar grushtuese’ për të ndihmuar Kievin të thyejë ngërçin luftarak ndërsa pushtimi rus hyn në muajin e tij të 12-të.

Njoftimi shënoi fazën e parë të një përpjekjeje të koordinuar nga Perëndimi për të siguruar dhjetëra armë të rënda, për të cilat komandantët ushtarakë ukrainas thanë se do të mundësonin kundërsulm, do të reduktonin viktimat dhe do të ndihmonin në rivendosjen e furnizimeve në pakësim të municioneve.

Joe Biden tha se vendi i tij do të dërgojë 31 tanke M1 Abrams, duke përmbysur argumentet e vazhdueshme prej muajsh të Uashingtonit se ato ishin shumë të vështira për trupat ukrainase për t’u operuar dhe mbajtur.

Vendimi i SHBA pasoi marrëveshjen e Gjermanisë për të dërguar 14 tanke Leopard 2 A6 nga rezervat e veta.

Si përgjigje, Rusia ka shtuar përpjekjet për të thyer mbrojtjen e Ukrainës me luftime të ashpra në lindje të vendit.

Ushtria ukrainase tha se beteja të ashpra ishin duke u zhvilluar, një ditë pasi raketat dhe dronët rusë vranë të paktën 11 persona në hakmarrje ndaj marrëveshjes së tankeve.

Volodymyr Zelensky falënderoi aleatët për mbështetjen e tyre, por përsëriti thirrjet për sanksione më të ashpra ndaj Moskës dhe bëri të qartë se vendi i tij kishte nevojë për më shumë armë për të zmbrapsur pushtuesit në muajin e dymbëdhjetë të luftës.

“Kjo e keqe, ky agresion rus mund dhe duhet të ndalet vetëm me armë adekuate. Shteti terrorist nuk do të kuptojë asgjë tjetër”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës televizive të enjten.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: