Josep Borrell , përfaqësuesi i lartë i BE-së për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë, thotë se ai i ka bërë thirrje Kinës të luajë një rol më konstruktiv në adresimin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe të ndalojë çdo dezinformim rreth sulmeve ruse.

Borrell tha se ai e diskutoi këtë çështje me këshilltarin shtetëror dhe ministrin e jashtëm kinez, Wang Yi.

“I bëra thirrje Kinës që të luajë një rol më konstruktiv në adresimin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe të ndalojë dezinformimin se cilat janë shkaqet dhe pasojat katastrofike ekonomike globale të sulmit të Rusisë”, ka shkruar ai në Tëitter.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: