Komisioni Evropian pret që TikTok të bëjë të pamundurën për të respektuar ligjin e BE-së dhe për të rifituar besimin e rregullatorëve evropianë, deklaroi sot zëvendëspresidentja e Komisionit, Vera Jourova.

“Nuk mund të ketë asnjë dyshim se të dhënat e përdoruesve në Evropë janë të sigurta dhe nuk janë të ekspozuara ndaj aksesit të paligjshëm nga autoritetet e vendeve të treta”, shkroi Jourova në Twitter pas takimit me shefin ekzekutiv të TikTok, Shou Zi Chew.

Shefi ekzekutiv i shërbimit të ndarjes së videove në pronësi kineze ndodhet në Bruksel për të diskutuar shqetësimet e pajtueshmërisë për mbrojtjen e të dhënave personale, sigurinë e fëmijëve dhe transparencën rreth përmbajtjeve politike me pagesë në TikTok.

Çështjet lidhen me rrezikun e aksesit të mundshëm të shtetit kinez në të dhënat private të përdoruesve të TikTok. Opinioni politik në SHBA po mban një qëndrim të ashpër kundër platformës.

Praktikat e mbrojtjes së të dhënave në TikTok gjithashtu u vunë nën vëzhgim pas raportimeve të medieve për shërbimin e ndarjes së videove duke përdorur të dhënat personale të gazetarëve për të identifikuar burimet në media.

Chew i tha Jourova se praktika ishte e gabuar, dhe se individët përgjegjës ishin larguar nga kompania.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: