Me European Chips Act ne duam ta bëjmë BE-në një lider industrial në këtë treg strategjik, deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen duke paraqitur projektligjin për zhvillimin e kësaj industrie.

”Ne i kemi vendosur vetes synimin që të kemi 20% të pjesës globale të tregut të prodhimit të çipave këtu në Evropë brenda vitit 2030”, deklaroi Der Leyen.

”Aktualisht, prodhimi i çipave në Evropë është në kuotën 9%, por ne do të katërfishojmë përpjekjet tona”, shtoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb