Komisioneri i Bashkimit Europian për Punën dhe të Drejtat Sociale, Nicolas Schmit, paralajmëroi për një krizë të mundshme shoqërore pas pandemisë së koronavirusit.

”Megjithëse nuk ka pasur një rritje dramatike të shifrave të papunësisë deri më tani, perspektiva për të rinjtë në veçanti nuk është rozë”, theksoi Schmit në një intervistë.

”Një politikë do të ishte e nevojshme për të siguruar që ne të mos rrëshqisnim në një krizë të re shoqërore pas pandemisë”, shtoi ai.

Schmit do të paraqesë një plan veprimi për një Europë më shoqërore së bashku me nënkryetarin e Komisionit Europian Valdis Dombrovskis.

Plani është të sigurojë zbatimin në Europë të të ashtuquajturës shtyllë të të drejtave sociale, të nisur nga Komisioni Europian në 2017.

Nisma synon të sigurojë të drejta të reja shoqërore dhe të përmirësojë të drejtat ekzistuese sociale për njerëzit në të gjithë Europën dhe shërben si një busull e BE për arritjen e kushteve më të mira të punës dhe të jetesës në bllok.

Ai përfshin parime të ndryshme mbi standardet minimale të përbashkëta, duke përfshirë pagat e drejta, ndihmën e papunësisë, kujdesin shëndetësor ose kujdesin afatgjatë.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb