Bashkimi Evropian po planifikon të dërgojë 500 milionë euro të tjera ndihmë ushtarake në Ukrainë për t’u mbrojtur kundër sulmeve ruse, tha një zyrtar i lartë i BE-së në Bruksel.

45 milionë euro të tjera për trajnimin e ushtarëve ukrainas në misionin e ri të trajnimit të BE-së do të vendoset gjithashtu. Miratimi pritet nga ministrat e jashtëm të BE në një takim në Bruksel të hënën.

BE-ja ka dërguar gjashtë paketa të mëparshme të ndihmës ushtarake për financimin e armëve dhe pajisjeve për Ukrainën me vlerë 3.1 miliardë euro në total.

Financat vijnë nga një fond i ri i BE-së për të rimbursuar vendet anëtare për furnizimin e partnerëve të BE-së me armë ose pajisje. Fondi fillimisht ishte i kufizuar në 5 miliardë euro, por mori një shtesë prej 2 miliardë eurosh në dhjetor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb