Presidenti turk Recep Tayip Erdogan tha të shtunën se Ankaraja mund të “ndajë rrugët” me Bashkimin Evropian nëse është e nevojshme

Presidenti turk Recep Tayip Erdogan tha të shtunën,16 Shtator 2023, se Ankaraja mund të “ndajë rrugët” me Bashkimin Evropian nëse është e nevojshme.

Ai e bëri të ditur gjatë një konference përballë gazetarëve në pyetjen e bërë për përmbajtjen e një raporti të Parlamentit Evropian për Turqinë.

Në raportin e miratuar në fillim të kësaj jave, shkruhej se procesi i pranimit të Turqisë me bllokun 27-anëtarësh nuk mund të rifillojë në rrethanat aktuale dhe bëri thirrje që BE të eksplorojë “një kornizë paralele dhe realiste” për lidhjet e saj me Ankaranë, raporton Reuters.

Turqia ka qenë një kandidat zyrtar për t’u bashkuar me BE për 24 vite, por bisedimet e pranimit kanë ngecur vitet e fundit për shqetësimet e bllokut për shkeljet e të drejtave të njeriut dhe respektimin e shtetit të së drejtës.

“BE po përpiqet të shkëputet nga Turqia. Ne do të bëjmë vlerësimet tona ndaj këtyre zhvillimeve dhe nëse është e nevojshme, mund të ndahemi me BE-në”, u tha Erdogan gazetarëve përpara një udhëtimi në Shtetet e Bashkuara.

Ministria e Jashtme e Turqisë tha në fillim të kësaj jave se raporti i Parlamentit Evropian përmban pretendime dhe paragjykime të pabaza dhe mori një qasje “të cekët dhe jovizionare” ndaj lidhjeve të vendit me BE-në.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: