Ligjvënësit e Bashkimit Evropian kanë votuar për të përfshirë gazin natyror dhe bërthamor në listën e aktiviteteve të qëndrueshme të bllokut, duke mbështetur një propozim të diskutueshëm nga krahu i tij ekzekutiv që ka shkaktuar kritika të ashpra nga grupet mjedisore.

Komisioni Evropian në fillim të këtij viti e bëri propozimin si pjesë e planeve të tij për ndërtimin e një të ardhmeje miqësore me klimën, duke ndarë vendet anëtare dhe duke tërhequr zemërimin nga ambientalistët si “larës i gjelbër”.

Ligjvënësit e BE nga komitetet e mjedisit dhe ekonomisë e kundërshtuan planin muajin e kaluar, duke vendosur votimin sot në Strasburg.

Por ligjvënësit e BE-së e hodhën poshtë rezolutën e tyre me një votim 328-278, me rezultatin e shpallur mes një duartrokitjeje.

Greenpeace tha menjëherë se do të paraqesë një kërkesë zyrtare për rishikim të brendshëm në Komisionin Evropian dhe më pas do të ndërmarrë veprime ligjore në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë nëse rezultati nuk është përfundimtar.

Dhe aktivistja e shquar mjedisore Greta Thunberg shtoi kritikat, duke thënë se kjo “do të vononte një tranzicion të vërtetë të qëndrueshëm dëshpërimisht të nevojshëm dhe do të thellonte varësinë tonë nga karburantet ruse”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb