Prodhimi i letrës higjienike njihet zyrtarisht nga qeveria federale belge si një sektor “prioritar”, dhe për këtë arsye duhet të garantohet edhe në emergjencën e plotë të koronavirusit.

Vendimi, i nënshkruar nga Ministri i Brendshëm Pieter De Crem, u botua në Fletoren Zyrtare, për kënaqësinë e qytetarëve që në këto ditë të shënuara nga kufizime të ashpra të lëvizjes kanë nxituar të rrëmbejnë të gjitha rrotat e mbetura në raftet e supermarketeve.

Në Belgjikë, aktivitetet që konsiderohen “thelbësore” janë ato të përjashtuara nga detyrimi i mbylljes, në rast se nuk mund të zbatohet puna e telekomunikacionit ose rregullat e sigurisë dhe të sigurimeve shoqërore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb