Muaji maj ka regjistruar një thatësirë rekord në Belgjikë, pasi ka rënë një sasi shiu e barabartë me vitin 1833, raportoi Instituti Meteorologjik Mbretëror.

Në veçanti, stacioni i zbulimit regjistroi vetëm 5,4 milimetra shi në gjashtë ditë, kundër një mesatareje e 66,5 milimetra në 16,2 ditë.

Duhet të kthehemi në maj të 1833-shit për të gjetur një muaj të tillë e thatë, me 1,4 milimetra shi.

Rekordi i mëparshëm u regjistrua në 2018, me gjithsej 13,9. Sa për ditët me shi, ato kishin qenë edhe më pak në 1989 (katër ditë) dhe në 1990 (pesë ditë).

Vetëm në vitin 1989 dhe 1990 pati një maj me diell, përkatësisht me 327 dhe 308 orë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb