Bella Hadid dukej pothuajse e panjohur teksa u shndërrua në një aliene të frymëzuar nga AI për fushatën e fundit të Heaven by Marc Jacobs.

Bukuroshja 26-vjeçare u shfaq në një seri fotosh të frymëzuara nga Inteligjenca Artificiale veshur vetëm me të brendshmeve.

Në një tjetër foto, modelja u shfaq e veshur me një trup të argjendtë që përqafonte pjesët e saj të trupit.

Bella Hadid së fundmi kaloi një problem të rëndë shëndetësor pasi përmes rrjeteve sociale u tregoi miliona ndjekësve të saj se si e kaloi fazën e trajtimit të sëmundjes Lyme.

Në foto, ajo shfaqej, me tuba dhe fasha në krah, duke iu nënshtruar trajtimit për sëmundjen Lyme, ndërsa në shumicën e fotove ajo ishte shtrirë në shtrat.

Publikimin e saj ajo e ka shoqëruar me një mesazh të gjatë, si për ndjekësit ashtu edhe për të rinjtë.

“Jam shumë krenare për veten time që nuk u dorëzua.

Faleminderit mamasë sime që mbante të gjitha dosjet e mia mjekësore, që ishte pranë meje, që nuk më la kurrë, që më mbrojti, që më mbështeti, por mbi të gjitha që besoi në mua gjatë gjithë kësaj.

Të jetuarit në këtë gjendje, e cila u përkeqësua me kohën dhe punën, ndërsa përpiqesha të bëja krenarë veten, familjen time dhe njerëzit që më mbështesin, më kishte dëmtuar në mënyra që nuk mund t’i shpjegoj. Të qenit kaq e trishtuar dhe e sëmurë me kaq shumë bekime/privilegje/mundësi/dashuri rreth meje ishte ndoshta gjëja më konfuze që kam përjetuar ndonjëherë. Një gjë që dua t’ju shpreh të gjithëve është se 1: Unë jam mirë dhe ju nuk keni nevojë të shqetësoheni, dhe 2: Unë nuk do të ndryshoja asgjë për botën. Nëse do të më duhej t’i kaloja të gjitha këto përsëri, për të arritur këtu, pikërisht në këtë moment ku jam tani, me të gjithë ju, më në fund i shëndetshëm, do ta bëja përsëri nga e para.

Universi funksionon në mënyrat më të dhimbshme dhe të bukura, por më duhet t’ju them se nëse luftoni – do të bëhet më mirë.

Çfarë është sëmundja Lyme
14% e popullsisë në Tokë – ose të paktën një person në shtatë – ka ose ka pasur sëmundjen Lyme, ose borreliozë, e cila përhapet nga rriqrat.

Sipas ygeiamou.gr, një studim shkencor ndërkombëtar, i cili bazoi vlerësimet e tij në praninë e antitrupave në gjak, tregoi se Evropa Qendrore dhe Perëndimore, si dhe Azia Lindore janë rajonet me përhapjen më të madhe të sëmundjes, e cila prek kryesisht meshkujt mbi 50 vjeç në zonat jo urbane.

Studiuesit, të cilët bënë publikimin përkatës (shqyrtim sistematik dhe meta-analizë) në revistën mjekësore britanike “BMJ Global Health”, analizuan të dhënat nga 137 studime deri në vitin 2021, ku përfshiheshin gjithsej 158,287 persona. Prania e antitrupave kundër sëmundjes në gjak u vlerësua në 14.5%, një përqindje më e lartë se sa pritej.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Infeksioni Borrelia, i njohur më mirë si sëmundja Lyme, është forma më e zakonshme e sëmundjes që transmetohet nga rriqrat. Simptomat kryesore janë ënjtja dhe skuqja në vendin e pickimit të rriqrës, ndërsa infeksioni më pas mund të përhapet në inde dhe organe të tjera të trupit të njeriut, duke prekur sistemin nervor, kyçet, zemrën dhe lëkurën.

Sëmundja vazhdon të përhapet ndërkombëtarisht, por deri më tani nuk kishte asnjë marrëveshje midis shkencëtarëve se sa e zakonshme është ajo në mbarë botën ose cilët janë faktorët kryesorë të rrezikut (gjithkush që është pickuar nga rriqrat gjatë jetës së tij është gjithsesi në një grup me rrezik të lartë). Studimi i ri tregon se rajonet me prevalencën më të lartë janë Evropa Qendrore (21% e popullsisë), Azia Lindore (16%) dhe Evropa Perëndimore (13.5%), ndërsa prevalenca më e ulët është regjistruar në Karaibe (2%), në Azinë Jugore (3%) dhe Oqeani (5.5%).

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Përhapja e sëmundjes – bazuar në praninë e antitrupave në popullatë – ishte më e madhe në dekadën e fundit 2010-2021 sesa në dekadën e mëparshme 2001-2010. Shpjegimet e mundshme për këtë janë vera më të gjata dhe më të nxehta, më pak reshje, migrime gjithnjë e më të shpeshta të kafshëve, tokë e punueshme gjithnjë e më e fragmentuar dhe më shumë kohë kontakti njerëzor me gjithnjë e më shumë kafshë të zbutura.

Përfundimi i studiuesve është se “përhapja globale e sëmundjes është relativisht e madhe, por Lyme nuk ka marrë vëmendjen që meriton në mbarë botën”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: