Lirohet pas 26 vitesh burg Dontae Sharpe, nga Karolina e Veriut, i cili ishte dënuar gabimisht për vrasje. BBC shkruan se falja i është dhënë nga guvernatori. Sharpe ishte përpjekur gjatë këtyre viteve që të luftonte për pafajësinë e tij, ndërsa ishte arrestuar në vitin 1994.

“Emri i familjes sime është pastruar. Është një barrë nga supet e mia dhe të familjes sime.”- u shpreh ai para gazetarëve.

Guvernatori Roy Cooper tha në një deklaratë duke shpallur faljen se ai e kishte shqyrtuar me kujdes rastin dhe ata që janë dënuar gabimisht si Sharpe “meritojnë që kjo padrejtësi të njihet plotësisht dhe publikisht”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: