Pasi prekën për herë të parë Europën, Atalanta kërkon të konfirmojë se ajo arritje nuk ishte aspak rastësi. Bergamaskën kanë gjetur më në fund ritmin, pak nga pak po i afrohen sërish “zonës euro”, aktualisht renditen në vendin e 7-të në kuotën e 44 pikëve, po aq sa Torino dhe Roma. Me Berishën në stol por me Gjimshitin titullarë, Atalanta siguroi një fitore shumë të rëndësishme 1-2 në transfertë kundër Sampdorias.

Zapata
Zapata

Zapata në minutën e 50-të kaloi Atalantën në avantazh ndërsa i përhershmi Quagliarella rikthehu baraspeshën në minutën e 67-të. Golin trepikësh për ekipin e Gasperinit e shënoi Gosenes në të 77-tën. Në përfundim të ndeshjes, Gjimishti ishte një nga lojtarët më të vlerësuar për ekipin e tij: