Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal, ka mbërritur në Berlin më 3 shtator, për bisedime me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Shmygal është zyrtari i parë ukrainas i nivelit të lartë që viziton Gjermaninë në disa muaj.

“Gjermania ka bërë përparim të madh në mbështetjen e saj të Ukrainës me armë”, tha Shmyhal ai për mediat gjermane para udhëtimit.

Ndalesa e parë në udhëtimin e tij ishte një takim me Presidentin Frank-Ëalter Steinmeier, ku Shmygal diskutoi situatën ushtarake, forcimin e sanksioneve dhe nevojën për të siguruar armë për Ukrainën.

Shmygal, i cili do të takohet me kancelarin Olaf Scholz më vonë gjatë ditës, falënderoi gjithashtu Gjermaninë për solidaritetin me ukrainasit dhe mbështetjen.

“Gjermania do të vazhdojë të qëndrojë e besueshme në krah të Ukrainës,” e siguroi Steinmeier Shmygalin, sipas zëdhënëses së presidentit gjerman.

Vizita e kryeministrit ukrainas shënoi një ndryshim të toneve mes dy vendeve, pas një mosmarrëveshjeje që shpërtheu në prill kur Kievi hodhi poshtë ofertën e Steinmeier për të udhëtuar në Ukrainë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: