Joe Biden ka rënë dakord “në parim” për bisedimet e samitit të ndërmjetësuar nga Franca me presidentin rus Vladimir Putin për sa kohë që Rusia nuk pushton më tej Ukrainën, tha Shtëpia e Bardhë .

Takimi, sipas sekretarit të shtypit Jen Psaki, do të ndodhë pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken dhe ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov do të takohen më 24 shkurt.

Megjithatë, në një deklaratë, Psaki dukej se minimizonte perspektivat e një takimi që do të materializohej, duke pasur parasysh atë që zyrtarët amerikanë kanë thënë se gjasat e mëdha që Putini mund të nisë së shpejti një pushtim. Dhe zyrtarë të tjerë të SHBA-së bënë të qartë se nuk ekzistojnë plane, as për kohën, formatin apo vendndodhjen, për takimin e të dy liderëve.

“Ne jemi gjithmonë gati për diplomaci. Ne jemi gjithashtu të gatshëm të imponojmë pasoja të shpejta dhe të rënda nëse Rusia në vend të kësaj zgjedh luftën. Dhe aktualisht, Rusia duket se po vazhdon përgatitjet për një sulm të plotë në Ukrainë shumë shpejt,” tha Psaki në një deklaratë.

Samiti i propozuar, sipas një deklarate të Pallatit Élysée, u propozua nga presidenti francez Emmanuel Macron gjatë bisedave telefonike të njëpasnjëshme me Biden dhe Putin të dielën.

Macron është shfaqur si një lloj ndërmjetësi diplomatik ndërsa kriza në Evropë shpaloset. Ai u takua me Putinin në fillim të këtij muaji në Moskë dhe foli me liderin rus dy herë në telefon të dielën. Zyrtarët francezë kanë thënë se përpjekjet e tij në diplomaci pasqyrojnë një dëshirë për të eksploruar çdo rrugë të disponueshme që shmang konfliktin.

Në deklaratën e presidencës franceze thuhet se samiti do të pasohet nga një mbledhje e mëpasshme e “aktorëve përkatës për të diskutuar sigurinë dhe stabilitetin strategjik në Evropë”. Macron “do të punojë me të gjitha palët e interesuara për të përgatitur përmbajtjen e këtyre diskutimeve.”

Nuk specifikoi se cilët ishin ata palë të interesuara.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë vazhdimisht se Biden është i gatshëm të angazhohet me Putinin, edhe pse ai përgatit sanksione ekonomike të zbehta nëse ndodh një tjetër pushtim rus në Ukrainë.

“Presidenti Biden është i përgatitur të angazhojë Presidentin Putin në çdo kohë, në çdo format, nëse kjo mund të ndihmojë në parandalimin e një lufte,” tha Blinken  në “State of the Union” .

Biden i ka dhënë përparësi takimeve ballë për ballë me liderët dhe u takua me Putinin në qershor gjatë një samiti në Gjenevë. Të dy folën për herë të fundit me telefon të shtunën e kaluar.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se deshifrimi i synimeve të Putinit është i vështirë pasi ai grumbullon trupa përgjatë kufijve të Ukrainës. Ata thonë se ai i ka mbajtur planet e tij të fshehura edhe nga këshilltarët e tij më të lartë.

Të dielën, një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se Blinken dhe Larov do të diskutojnë një samit të mundshëm midis Bidenit dhe Putinit kur të takohen më vonë këtë javë në Evropë, por shtoi një shënim të kujdesit për ato bisedime.

“Blinken dhe Lavrov do të diskutojnë më tej nëse pushtimi nuk ka filluar deri atëherë, në këtë rast gjithçka ka përfunduar,” tha zyrtari.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb