Presidenti Joe Biden po dërgon qindra trupa amerikane në Somali për të ndihmuar kundër grupit ekstremist al-Shabab,  thanë zyrtarë të lartë të administratës, duke paralajmëruar se dega e Al Kaedës është forcuar atje që kur SHBA tërhoqi trupat e saj më shumë se një vit më parë.

Përafërsisht 500 trupa amerikane do të vendosen në Somali dhe vende të tjera në Afrikën Lindore, duke e mbajtur numrin e përgjithshëm të trupave amerikane në rajon të njëjtë. Zyrtarët nuk zbuluan se ku do të bazohen ose çfarë lloj trupash do të dërgohen, por thanë se Biden e miratoi vendosjen pas një kërkese nga Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Vendimi i shumëpritur anulon një lëvizje të ish-presidentit Trump, në ditët e fundit të administratës së tij, për të tërhequr më shumë se 700 personel ushtarak amerikan që ishin vendosur atje me rotacion. Që atëherë, trupat amerikane kanë udhëtuar herë pas here brenda dhe jashtë Somalisë.

Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Adrienne Watson, tha se mbajtja e trupave amerikane në Somali në baza të vazhdueshme do të ndihmonte partnerët amerikanë të luftojnë më mirë al-Shabab dhe “kërcënimin e shtuar” që grupi paraqet për amerikanët në Afrikën Lindore.

“Vendimi për të rifutur një prani të vazhdueshme u mor për të maksimizuar sigurinë dhe efektivitetin e forcave tona dhe për t’u mundësuar atyre të ofrojnë mbështetje më efikase për partnerët tanë,” tha Watson.

Vendimi i Biden-it angazhon më tej ushtrinë amerikane në një fushatë globale kundër terrorizmit me ndikim të gjerë, pavarësisht nga shpresat e kahershme të presidentit për të nxjerrë SHBA-në nga “luftërat e përhershme”.

Që nga sulmet e 11 shtatorit më shumë se dy dekada më parë, SHBA-ja ka punuar për të luftuar një listë të gjatë grupesh ekstremiste, shumë prej tyre të lidhura me Al Kaedën, në të gjithë Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Azi. Vitin e kaluar, Biden bëri një hap të madh në drejtimin tjetër duke i dhënë fund pranisë dy dekade të trupave amerikane në Afganistan, në një tërheqje të kritikuar gjerësisht dhe kaotike.

E themeluar në vitin 2006 me qëllim të krijimit të një shteti islamik, al-Shabab ka vrarë periodikisht amerikanë në rajon, duke përfshirë tre personel amerikanë gjatë një sulmi në vitin 2020 në një bazë në Kenia të përdorur nga forcat amerikane kundër terrorizmit. Somalia për tre dekadat e fundit ka vuajtur nivele të ndryshme të paligjshmërisë dhe kaosit politik, me al-Shabab që ndonjëherë kontrollon pjesë të mëdha të vendit.

“Situata në Somali po përkeqësohej edhe para vendimit të Presidentit Trump,” tha Bill Roggio, bashkëpunëtor i lartë në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive dhe redaktor i “Long War Journal” të grupit të ekspertëve. “Kjo është një provë e mëtejshme se dëshira për t’i dhënë fund të ashtuquajturave luftëra të përhershme është e mirë në teori, por realiteti të godet në fytyrë.”

Lëvizja e Biden për të dërguar trupa përsëri në Somali synon të rrisë sigurinë dhe efektivitetin e operatorëve specialë amerikanë që kanë lëvizur brenda dhe jashtë vendit në mënyrë episodike. Një zyrtar i lartë i administratës duke informuar gazetarët tha se vendosjet më të shkurtra kishin krijuar sfida të efikasitetit, duke përfshirë kohën e humbur për paketimin dhe zbërthimin e pajisjeve.

Dislokimet me rotacion janë më pak të rrezikshme dhe e pozicionojnë më mirë ushtrinë amerikane për të pasur sukses atje, shpjegoi zyrtari, duke thënë se ndryshimi i tërheqjes së Trump “racionalizon një vendim irracional” që administrata Biden trashëgoi. Mbajtja e trupave atje do të rrisë gjithashtu sigurinë dhe lirinë e lëvizjes për personelin tjetër si Departamenti i Shtetit dhe kolegët e USAID-it që veprojnë në mjedisin sfidues dhe të rrezikshëm, tha zyrtari.

Vendimi gjithashtu sinjalizon se administrata Biden e sheh Somalinë si një zonë kyçe të fokusit për kundërterrorizmin, tha zyrtari, duke e përshkruar al-Shabab si degën më të madhe dhe më të pasur të Al Kaedës në botë.

Trupat amerikane do të vendosen për të ndihmuar në ndërtimin e kapaciteteve të qeverisë së re të Somalisë dhe partnerëve të tjerë për ta kthyer inteligjencën në operacione dhe për të tentuar të largojnë al-Shabab, thanë zyrtarët. Partnerët somalezë që punojnë me SHBA-në në vend kryejnë shumicën dërrmuese të operacioneve kundër terrorizmit që synojnë al-Shabab.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb