Ylli i futbollit amerikan, Megan Rapinoe u takua me presidentin e SHBA Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë për të promovuar pagesat e barabarta për gratë dhe burrat.

Rapinoe ka qenë pjesë e një beteje të gjatë për Ekipin Kombëtar të Grave të Shteteve të Bashkuara (USWNT) për t’u paguar po aq sa kolegët e tyre meshkuj.

35-vjeçarja tha se pavarësisht shumë fitoreve të saj në karrierë, duke përfshirë një Top të Artë për Gratë, dy Kupa Botërore dhe një medalje ari olimpike, ndihej e zhvlerësuar, nuk respektohej dhe se ishte pushuar nga puna sepse nuk meritonte të paguhej më shumë pasi ishte një grua.

“Për çdo trofe, nga të cilët kam kaq shumë, dhe për çdo fitore, çdo barazim dhe çdo herë që luajmë, është më pak”, shtoi Rapinoe, duke theksuar nevojën për politika për të mbështetur pagën e barabartë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb