SHBA dhe Britania e Madhe pretendojnë rolin e “koordinatorëve të përpjekjeve ndërkombëtare” për të rritur ndihmën ushtarake për Ukrainën.

Kjo u nënvizua nga një shënim nga Downing Street që jep një pasqyrë të takimit ballë për ballë midis kryeministrit Rishi Sunak dhe Presidentit të SHBA Joe Biden në samitin Aukus në San Diego.

Sunak nënvizoi faktin e “përshpejtimit” e furnizimeve të Londrës, “përfshirë tanke dhe stërvitje”. Ndërsa të dy udhëheqësit evokojnë nevojën për të “qëndruar të palëkundur në mbështetje të Ukrainës”, në mënyrë që Kievi “të fitojë luftën dhe të sigurojë një paqe të qëndrueshme” në të cilën Moska “nuk mund ta kërcënojë më në të njëjtën mënyrë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: