Presidenti Joe Biden tha se SHBA do të dërgojë 500 milionë dollarë të tjera ndihmë direkte për Ukrainën ndërsa pushtimi rus vazhdon.

Biden dhe Zelensky diskutuan dhe për të ndihmuar ushtrinë ukrainase gjatë një bisede telefonike 55 minutëshe, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Kongresi amerikan në fillim të këtij muaji miratoi deri në 13.6 miliardë dollarë ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën. Administrata Biden ka dërguar tashmë 2 miliardë dollarë .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb