Presidenti amerikan Joe Biden tha se ka autorizuar 6,000 trupa amerikane të vendosen në Afganistan për të ndihmuar në largimin e personelit civil amerikan dhe aleatëve nga Afganistani – dhe për të evakuuar aleatët tanë afganë dhe afganët e cenueshëm në siguri jashtë vendit.

Misioni ynë aktual ushtarak do të jetë i shkurtër në kohë dhe i fokusuar në objektivat e tij, tha Biden.  “Merrni njerëzit tanë dhe aleatët tanë  sa më shpejt të jetë e mundur. Dhe pasi të kemi përfunduar këtë mision, ne do të përfundojmë tërheqjen tonë ushtarake. Ne do t’i japim fund luftës më të gjatë të Amerikës.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb