Presidenti i SHBA-së Joe Biden paralajmëroi të mërkurën se kërcënimi i përdorimit të armëve kimike nga Rusia në sulmin e saj të vazhdueshëm ndaj Ukrainës ishte “real” ndërsa ai u largua nga Shtëpia e Bardhë për një udhëtim të lartë në Evropë për të mbrojtur unitetin perëndimor dhe mbështetjen për Ukrainën.

I pyetur nga Jeremy Diamond i CNN në lidhje me kërcënimin e luftës kimike në Ukrainë, Biden tha: “Unë mendoj se është një kërcënim real”, por nuk pranoi të shtjellojë më tej përpara se të hipte në Marine One.

Dhe i pyetur për mesazhin e tij për partnerët evropianë, ai tha: “Unë do t’ua them këtë në fytyrë, do të them gjithçka që kam për të thënë, do ta them kur të arrij atje. Por do të jem i lumtur të flas me ju djema kur të kthehem.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb