Administrata e Biden po planifikon të rivendosë një politikë të diskutueshme të emigracionit të epokës Trump përgjatë kufirit të saj jugor që detyron azilkërkuesit të presin në Meksikë për seancat e tyre në gjykatën amerikane të imigracionit.

Por plani për të rivendosur programin “Qëndroni në Meksikë”, i njohur zyrtarisht si Protokollet e Mbrojtjes së Migrantëve (MPP), muajin e ardhshëm kërkon miratimin dhe bashkëpunimin e qeverisë meksikane, gjë që ka ngritur shqetësime.

Departamenti i Drejtësisë tha në një dosje gjyqësore se zyrtarët amerikanë po punojnë për të adresuar këto shqetësime.

Njoftimi vjen pasi SHBA tha se do të rihapte kufijtë e saj tokësorë me Kanadanë dhe Meksikën për udhëtarët jo thelbësorë të vaksinuar kundër COVID-19 në fillim të nëntorit-duke i dhënë fund kufizimeve të udhëtimit pandemik të vendosura në mars 2020.

Rreth 70,000 azilkërkues i janë nënshtruar politikës ” Qëndronii në Meksikë “, të cilën Presidenti Donald Trump e prezantoi në Janar 2019.

Trump, i cili gjatë kohës së tij në detyrë avancoi politika të ashpra, kundër imigrimit, argumentoi se shumë kërkesa për azil ishin mashtruese dhe aplikantët e lejuar në SHBA mund të përfundonin duke qëndruar ilegalisht nëse anashkalonin seancat gjyqësore. Biden i dha fund politikës së MPP menjëherë pasi mori detyrën si pjesë e një premtimi më të gjerë për të marrë një qasje më humane ndaj emigracionit. Por një gjykatë federale e konsideroi përfundimin e programit të pajustifikuar , duke qëndruar në anën e dy shteteve që paditën administratën.

Mbrojtësit e emigracionit thonë se programi i ekspozon migrantët ndaj dhunës dhe rrëmbimeve në qytetet kufitare meksikane të rrezikshme.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb