Presidenti Joe Biden bëri të martën një apel që diplomacia të vazhdojë ndërsa bota shikon nëse presidenti rus Vladimir Putin urdhëron një pushtim të Ukrainës fqinje, por gjithashtu paralajmëroi se një sulm rus ndaj Ukrainës “do të përballet me dënim ndërkombëtar”.

Në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë, Biden u tha qytetarëve rusë se SHBA dhe aleatët e saj nuk janë kërcënim për ta dhe se ka “shumë hapësirë” për diplomacinë me Rusinë për të shmangur një konflikt në Evropë.

“Shtetet e Bashkuara dhe NATO nuk janë kërcënim për Rusinë. Ukraina nuk është një kërcënim për Rusinë. As SHBA dhe as NATO nuk kanë raketa në Ukrainë. Ne nuk kemi  plane për t’i vendosur atje. Ne nuk po synojmë popullin e Rusisë. Ne nuk kërkojmë të destabilizojmë Rusinë. Për qytetarët e Rusisë: ju nuk jeni armiku ynë”, tha Biden.

Presidenti u tha rusëve se nuk besonte se ata donin “një luftë të përgjakshme shkatërruese kundër Ukrainës, një vendi dhe populli me të cilin ndani lidhje kaq të thella të historisë dhe kulturës familjare”.

Ai u kthye në Luftën e Dytë Botërore, duke theksuar se amerikanët dhe rusët kishin “luftuar dhe sakrifikuar krah për krah në luftën më të keqe në histori”.

“Lufta e Dytë Botërore ishte një luftë domosdoshmërie, por nëse Rusia sulmon Ukrainën, do të ishte një luftë e zgjedhur ,  një luftë pa shkak apo arsye,” tha ai, duke shtuar se nuk po përpiqej të “provokonte”, por përkundrazi donte të “thoshte të vërtetën”.

“Nëse Rusia pushton në ditët dhe javët në vijim, kostot njerëzore për Ukrainën do të jenë të mëdha dhe kostoja strategjike për Rusinë do të jetë gjithashtu e madhe”, paralajmëroi Presidenti. “Nëse Rusia sulmon Ukrainën, do të përballet me një dënim dërrmues ndërkombëtar”.

“Bota nuk do të harrojë se Rusia zgjodhi vdekjen dhe shkatërrimin e panevojshëm,” tha ai. Pushtimi i Ukrainës do të jetë një plagë e vetëshkaktuar.

Biden u duk optimist se diplomacia do të zgjidhte krizën pasi Rusia propozoi publikisht vazhdimin e bisedimeve, duke thënë: “Ne duhet t’i japim diplomacisë çdo shans për të pasur sukses dhe besoj se ka mënyra reale për të adresuar shqetësimet tona të sigurisë”.

Presidenti tha se SHBA-ja “po propozon masa të reja të kontrollit të armëve, masa të reja transparence dhe masa të reja të stabilitetit strategjik”, duke shtuar se “këto masa zbatohen për të gjitha palët, NATO-n dhe Rusinë njësoj.”

“Ne jemi të gatshëm të bëjmë hapa praktikë, të orientuar drejt rezultateve që mund të avancojnë sigurinë tonë të përbashkët,” vazhdoi ai. “Megjithatë, ne nuk do të sakrifikojmë parimet bazë. Kombet kanë të drejtë për sovranitet dhe integritet territorial. Ata kanë lirinë të vendosin rrugën e tyre dhe të zgjedhin me kë do të shoqërohen. Por kjo ende lë shumë hapësirë ​​për diplomacinë dhe për de- përshkallëzimi. Kjo është mënyra më e mirë për të ecur përpara për të gjitha palët sipas këndvështrimit tonë.”

Pavarësisht optimizmit të tij për një rrugë përpara përmes diplomacisë, Biden paralajmëroi gjithashtu se SHBA nuk e ka verifikuar ende se Rusia ka filluar tërheqjen e disa trupave pas përfundimit të stërvitjeve të fundit ushtarake.

“Ne nuk kemi verifikuar ende se njësitë ushtarake ruse po kthehen në bazat e tyre vendase. Në të vërtetë, analistët tanë tregojnë se ato mbeten shumë në një pozicion kërcënues,” tha Biden.

Presidenti gjithashtu theksoi se “Rusia ka më shumë se 150,000 trupa që qarkullojnë Ukrainën dhe Bjellorusinë dhe përgjatë kufirit të Ukrainës, dhe pushtimi mbetet dukshëm i mundshëm”.

Ky grumbullim i trupave ka vazhduar të ngjall frikë tek zyrtarët e inteligjencës perëndimore dhe ukrainase se një pushtim mund të jetë i afërt.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se trupat nga rrethet e saj ushtarake jugore dhe perëndimore, pjesë të të cilave janë ngjitur me Ukrainën, kishin filluar të kthehen në stacionet e tyre të lindjes, megjithëse njoftimi nuk thoshte saktësisht se ku ishin vendosur ato trupa përgjithmonë, ku ata kishte qenë duke ushtruar, ose sa prej tyre po tërhiqeshin.

Rusia njoftoi më herët të martën se disa nga trupat e saj do të kthehen në bazë pas përfundimit të stërvitjeve të fundit, por theksoi se stërvitjet e mëdha ushtarake do të vazhdojnë.

Biden, të martën, tha se megjithëse SHBA “nuk po kërkon konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë”, ai ka qenë i qartë “se nëse Rusia synon amerikanët në Ukrainë, ne do të përgjigjemi me forcë”.

“Nëse Rusia sulmon Shtetet e Bashkuara ose aleatët me mjete asimetrike, si sulmet kibernetike kundër kompanive tona ose infrastrukturës kritike, ne jemi të përgatitur të përgjigjemi,” tha Biden.

Ai trajtoi gjithashtu pasojat që do të përballen amerikanët nëse Rusia hyn në Ukrainë, duke thënë se “populli amerikan e kupton se mbrojtja e demokracisë dhe lirisë nuk është kurrë pa kosto”.

Shtetet e Bashkuara janë të përgatitura për t’iu përgjigjur çmimeve më të larta të energjisë dhe potencialit për sulme kibernetike, tha ai.

“Unë nuk do të pretendoj se kjo do të jetë pa dhimbje,” vuri në dukje Biden.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: