Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me familjen e George Floyd, vrasja e të cilit, pikërisht një vit më parë nga policia, nxiti protesta në SHBA dhe jashtë saj.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se familja e Floyd do të takohej me Biden në Uashington të martën, në përvjetorin e vrasjes së tij, për të cilën oficeri i policisë Derek Chauvin u shpall fajtor për vrasje të shkallës së dytë.

Dënimi ende nuk është njoftuar.

Gjyqi i tre bashkëpunëtorëve të dyshuar është planifikuar të fillojë marsin e ardhshëm.

Videot e Chauvin me gjurin e tij në qafën e Floyd për më shumë se tetë minuta, ndërsa ai lutej që të lejohej të merrte frymë, katalizoi një njehsim kombëtar ndaj racizmit sistematik dhe brutalitet të policisë.

Vrasja nxiti ​​një valë protestash dhe demonstratash në të gjithë SHBA-në dhe në botë, ndërsa miliona u bashkuan në marshime për drejtësi racore në mbështetje të lëvizjes Black Lives Matter.

Biden ka mbështetur një projektligj të reformës policore me emrin e Floyd dhe i bëri thirrje Kongresit që ta miratojë atë jo më vonë se përvjetori i vdekjes së tij.

Ndërkohë që Dhoma e Përfaqësuesve e miratoi projektligjin në Mars, ai u lëkund në Senat për shkak të kundërshtimit nga republikanët e qendrës së djathtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb