Presidenti amerikan Joe Biden reagoi ndaj raportit të indeksit të çmimeve të konsumit të së premtes që zbuloi inflacion të lartë të vazhdueshëm, duke premtuar se lufta kundër inflacionit është “prioriteti kryesor ekonomik” i tij. Biden ka fajësuar agresionin rus në Ukrainë për çmimet e larta.

“Edhe pse ne vazhdojmë punën tonë për të mbrojtur lirinë në Ukrainë, ne duhet të bëjmë më shumë dhe më shpejt, për të ulur çmimet këtu në Shtetet e Bashkuara. Rritja e çmimeve për shkak të Putinti goditi rëndë në maj këtu dhe në mbarë botën: çmimet e larta të gazit në pompë, çmimet e energjisë dhe ushqimeve përbënin rreth gjysmën e rritjes mujore të çmimeve dhe çmimet e pompës së benzinës janë rritur me 2 dollarë për gallon në shumë vende që nga ajo kohë. Trupat ruse filluan të kërcënojnë Ukrainën”, është shprehur presidenti amerikan.

Ai gjithashtu i bëri thirrje kompanive të gazit dhe naftës dhe u kërkoi atyre të mos i shesin me çmime shumë të larta mbi kostot.

“Çmimet në karburante janë një pjesë kryesore e inflacionit dhe lufta në Ukrainë është shkaku kryesor i kësaj. Shtetet e Bashkuara janë në rrugën e duhur për të prodhuar një sasi rekord nafte vitin e ardhshëm dhe unë po punoj me industrinë për ta përshpejtuar këtë. Por është gjithashtu e rëndësishme që industritë e naftës dhe gazit dhe të rafinimit në këtë vend të mos përdorin sfidën e krijuar nga lufta në Ukrainë si një arsye për t’i përkeqësuar gjërat për familjet me rritje të çmimeve,” tha Biden në deklaratë.

Ai i kërkoi gjithashtu Kongresit të miratojë legjislacionin për të ndihmuar amerikanët që luftojnë me çmime më të larta.

“I bëj thirrje Kongresit që të miratojë një projekt-ligj për të ulur kostot e transportit këtë muaj dhe ta çojë atë në tryezën time, në mënyrë që të mund të ulim çmimin e mallrave,” tha Biden në deklaratë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb