Presidenti Biden planifikon të emërojë diplomaten veterane Bridget Brink për të shërbyer si ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Ukrainë, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Emërimi i saj kërkon miratimin e Senatit dhe nëse konfirmohet, Brink, ambasadorja aktuale e SHBA-së në Sllovaki, do të merrte detyrën si diplomatja më a lartë amerikane në Ukrainë, ndërsa kombi vazhdon të mbrohet nga pushtimi i Rusisë. Brink ka pasur detyra në Uzbekistan, Gjeorgji, Qipro dhe Serbi dhe ka shërbyer si zëvendës ndihmëse sekretare në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit. Ajo gjithashtu ka punuar për Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Njoftimi zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për Brink si zgjedhjen e zotit Biden për ambasadore të SHBA-së në Ukrainë erdhi pasi Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin udhëtuan në Kiev për t’u takuar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Të dy janë zyrtarët më të lartë amerikanë që kanë vizituar kryeqytetin e Ukrainës që kur Rusia pushtoi vendin në fund të shkurtit. Gjatë vizitës, Blinken i tha Zelensky zgjedhjen e zotit Biden të Brink si ambasadore.

Ndërsa ambasada e SHBA në Ukrainë është në Kiev, Departamenti i Shtetit i zhvendosi operacionet e ambasadës në Lviv në mes të shkurtit në përgjigje të ngritjes së trupave nga Rusia përgjatë kufijve të Ukrainës. Blinken u tha gazetarëve pas takimit me Zelenskyn se diplomatët amerikanë, të cilët kryesisht kanë punuar në Poloni që nga fillimi i luftës në Ukrainë, do të fillojnë të kthehen në vend këtë javë, pas së cilës Departamenti i Shtetit do të fillojë procesin për të parë se si të rihap ambasadën në kryeqytet.

“Ne po e bëjmë atë qëllimisht, ne po e bëjmë me kujdes, ne po e bëjmë atë duke pasur parasysh sigurinë e personelit tonë mbi të gjitha, por ne po e bëjmë atë,” tha Blinken.

SHBA nuk ka pasur një ambasador të konfirmuar nga Senati në Ukrainë që nga pranvera e vitit 2019, kur Marie Yovanovitch u largua nga posti nga ish-presidenti Donald Trump. Yovanovitch, e cila do të vazhdonte të dëshmonte në procedurat e fajësimit të Dhomës kundër Trump më vonë atë vit, tha se ajo u hoq për shkak të një fushate shpifjeje të organizuar nga “interesat e huaja korruptive” në Ukrainë, të cilët punuan së bashku me aleatët e ish-presidentit për të dëmtuar reputacionin e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb