Ish-kryebashkiaku i Londrës Boris Johnson, një nga emrat më të përfolur për t’u bërë kryeministër i Anglisë, është tërhequr nga gara për drejtimin e Partisë Konservatore. Johnson mendohej se do ishte një kandidaturë e fortë për të zënë vendin e David Cameron, që deklaroi dorëheqjen pasi humbi referendumin për qëndrimin e Britanisë në BE.

Por edhe pse Johnson udhëhoqi fushatën për daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian, ai deklaroi se nuk do jetë në garë për të drejtuar Konservatorët.
Vendimi është një tjetër goditje për ish-kryebashkiakun e Londrës.

Disa media shkruajnë se aleanca Brexit, që synonte largimin e Britanisë nga BE, po shpërbëhet.

Kjo për shkak se Michael Gove, që udhëhoqi fushatën e largimit së bashku me Johnson, deklaroi se do të garojë vetë për kreun e Partisë Konservatore.
Ky zhvillim i befasishëm u shoqërua nga një deklaratë e tij se ‘Johnson nuk mund të ofrojë lidershipin e nevojshëm për Konservatorët’.
Ministrja e Brendshme, Theresa May ka konfirmuar se do jetë në garë për detyrën e rëndësishme.
Sondazhet thonë se ajo mund të fitojë këtë post.
May ishte mbështetëse e qëndrimit në BE, por në mënyë jo shumë aktive.

(d.b/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: