Një total prej 22 personash, përfshirë 16 oficerë policie, u plagosën pasi një zjarr shpërtheu në një hotel në qytetin verior kolumbian të Barranquilla, thanë autoritetet lokale.

Departamenti i zjarrfikësve përjashtoi që zjarri, i cili filloi rreth orës 22:00 me orën lokale, ishte rezultat i një sulmi dhe në vend të kësaj tha se ishte shkaktuar nga një qark i shkurtër.

Zëvendës komandanti i Departamentit të Zjarrfikësve të Barranquilla, Toger Cesar Fonseca tha se zjarri u vu nën kontroll gjatë orëve të para të mëngjesit.

“Një sulm terrorist është përjashtuar. Me sa duket ka pasur një qark të shkurtër në një shtesë elektrike që ne jemi ende duke e verifikuar,” tha ai.

Anëtarët e policisë po qëndronin në hotelin në qytetin e Karaibeve, sipas zjarrfikësve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb