Nëntë persona u raportuan të vdekur dhe tetë persona u plagosën rëndë pas një zjarri që shpërtheu në një spital privat në shtetin qendror të Indisë të Madhya Pradesh të hënën pasdite.

Rreth 150 persona besohet se ishin brenda spitalit trekatësh në Jabalpur, 1,094 km nga Mumbai, por të gjithë njerëzit e bllokuar janë shpëtuar, tha Akhilesh Gaur, Kryeinspektori i Policisë së Jabalpur.

Operacionet e kërkimit kanë përfunduar dhe kati i parë është dëmtuar plotësisht, tha zyrtari policor.

Nëntë zjarrfikës luftuan me flakët, i cili ka shumë të ngjarë të ishte shkaktuar nga një qark i shkurtër, sipas koleksionistit të Jabalpur, Illayaraja T.

Të vdekurit janë katër pacientë, tre punonjës, një kujdestar dhe një person, identifikimi i të cilit ende nuk është përcaktuar, tha një zyrtar qeveritar.

Shefi i shtetit të Madhya Pradesh, Shivraj Singh Chouhan ka njoftuar një kompensim prej 6,332 dollarësh për familjet e të vrarëve nga zjarri.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: