Një zjarr ka shkatërruar më shumë se 20 dyqane në një treg të improvizuar pranë kampit të refugjatëve Rohingya në Bangladeshin jugor, duke vrarë të paktën tre persona.

Shefi i policisë lokale Ahmed Sanjur Morshed tha se zjarrfikësve iu deshën disa orë për të vënë flakën nën kontroll.

Disa njerëz të tjerë u plagosën në flakë, ndërsa ky është zjarri i dytë më vdekjeprurës që ka rënë në më pak se dy javë.

Zjarri shpërtheu herëtnë mëngjes kur banorët e kampit të gjerë Kutupalong,  shtëpia e më shumë se 600,000 refugjatëve Rohingya nga Mianmar, ishin në gjumë.

Sayedul Mustafa, pronari i një dyqani, konfirmoi se të vdekurit ishin nga stafi i tij.

“Ne kishim pesë punëtorë që flinin në dyqan, por tre prej tyre ishin zhdukur. Pastaj pasi u shua zjarri me ujë, gjetëm së pari një trup, pastaj të tre. Dy njerëz mbijetuan me hirin e Allahut, ”i tha Anesul Mustafa, një refugjat nga Rohingya dhe i afërmi i pronarit, për agjencinë e lajmeve Associated Press.

Nuk ishte e qartë se si filloi zjarri.

Shefi lokal Imdadul Hoque tha se flakët e fundit do të kishin qenë katastrofike nëse nuk do të kontrolloheshin shpejt pasi tregu është afër dhjetëra mijëra shandanëve shumë të ndezshëm të bambusë dhe pëlhurave ku jetojnë shumica e Rohingyave.

Agjencitë e ndihmës dhe qeveria kishin filluar rindërtimin e strehëzave pasi një zjarr masiv në 22 Mars vrau 15 njerëz, ndërsa 560 të tjerë u plagosën dhe rreth 45,000 ngelën të pastrehë.

Në janar, një zjarr përfshiu kampin Nayapara. Sipas Komisionerit të Lartë të KB për Refugjatët, më shumë se 550 strehimore ishin shkatërruar plotësisht ose pjesërisht nga flakët, si dhe 150 dyqane dhe një strukturë që i përkisnin një organizate jofitimprurëse.

Autoritetet kanë dërguar rreth 13,000 refugjatë në ishull në muajt e fundit, duke premtuar një jetë më të mirë.

Nisi20210402 0017310313 Web

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb