E ideuar për herë të parë nga Louis Reard në 5 korrik 1946, rrobet e plazhit për femra të quajtura bikini festojnë sot 74 vjetorin.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Ishin vërtetë një bombë e vërtetë, aq sa për ti prezantuar ju drejtuan një striptisteje… Rrobet e plazhit më të famshme në histori janë ato të ‘Dr No Bikini; veshur nga Ursula Andress në filmin e 1962 tek ‘Agjenti 007-licence për të vrarë’.

Ato që kanë kontriubuar në suksesin e rrobeve të plazhit ‘të ndara’ janë edhe personazhet e famshëm të Hollywood të viteve 50-të, duke filluar nga Marilyn Monroe.

Sophia Loren gjithmonë në ato vite, ka fituar titullin e Miss Elegancës me një model bikini. Të paharrueshme me bikini janë edhe ikona të tjera të bukurisë dhe joshjes, si Brigitte Bardot.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb