Fundjavën e kaluar “Seria A” luajti javën e fundit dhe njëkohësisht dha verdiktet përfundimtare të këtij sezoni. Tani është koha e bilanceve dhe një të tillë e ka bërë “Tuttomercatoweb”, e cila me anë të një analize të detajuar ka bërë një listë me 100 futbollistët më rezultativ të sezonit.

Bie në sy se dy portierët shqiptarë, Thomas Strakosha dhe Etrit Berisha të cilët luajnë respektivisht për Lazio-n dhe Atalantën, renditet në vendin e 53-t dhe të 80-t, me lart se Buffon.

Gardiani i cili i dha fund aventurës pas 17 vitesh me Juven renditet i 97-i. Ndërkohë Strakosha është edhe futbollisti shqiptar më i vlerësuar në “Seria A”, pasi ia ka kaluar Hysajt i cili renditet i 71-i. Të gjithë lojtarët janë të shoqëruar edhe me një notë mesate.

Lista e plotë

1 – IMMOBILE (Lazio) 6,64
2 – DOUGLAS COSTA (Juventus) 6,63
3 – INSIGNE (Napoli) 6,5
4 – KOULIBALY (Napoli) 6,47
5 – LUIS ALBERTO (Lazio) 6,45
6 – DYBALA (Juventus) 6,43
7 – ALLAN (Napoli) 6,43
8 – ILICIC (Atalanta) 6,42
9 – GOMEZ (Atalanta) 6,39
10 – ALISSON (Roma) 6,39
11 – LJAJIC (Torino) 6,38
12 – VERDI (Bologna) 6,36
13 – FELIPE ANDERSON (Lazio) 6,36
14 – RAFINHA (Inter) 6,34
15 – MILINKOVIC-SAVIC (Lazio) 6,34
16 – SKRINIAR (Inter) 6,33
17 – DE VRIJ (Lazio) 6,32
18 – ICARDI (Inter) 6,31
19 – IAGO FALQUE (Torino) 6,31
20 – DZEKO (Roma) 6,30
21 – CALDARA (Atalanta) 6,30
22 – SIMY (Crotone) 6,30
23 – CHIESA (Fiorentina) 6,29
24 – KOLAROV (Roma) 6,29
25 – BERNARDESCHI (Juventus) 6,29
26 – BROZOVIC (Inter) 6,28
27 – CUADRADO (Juventus) 6,28
28 – PJANIC (Juventus) 6,27
29 – ALBIOL (Napoli) 6,27
30 – QUAGLIARELLA (Sampdoria) 6,27
31 – MARIO RUI (Napoli) 6,27
32 – SUSO (Milan) 6,25
33 – JORGINHO (Napoli) 6,25
34 – ZAPATA (Sampdoria) 6,25
35 – CALLEJON (Napoli) 6,24
36 – LAZZARI (SPAL) 6,24
37 – HANDANOVIC (Inter) 6,24
38 – UNDER (Roma) 6,24
39 – CRISTANTE (Atalanta) 6,24
40 – VERETOUT (Fiorentina) 6,24
41 – HIGUAIN (Juventus) 6,24
42 – ANTENUCCI (SPAL) 6,23
43 – CALHANOGLU (Milan) 6,23
44 – BRIGNOLA (Benevento) 6,22
45 – MERTENS (Napoli) 6,22
46 – FAZIO (Roma) 6,22
47 – CUTRONE (Milan) 6,22
48 – SIRIGU (Torino) 6,22
49 – FREULER (Atalanta) 6,21
50 – PALACIO (Bologna) 6,21
51 – BENATIA (Juventus) 6,20
52 – LUCAS LEIVA (Lazio) 6,20
53 – STRAKOSHA (Lazio) 6,20

54 – MASIELLO (Atalanta) 6,19
55 – SPOLLI (Genoa) 6,19
56 – TORREIRA (Sampdoria) 6,18
57 – ZIELINSKI (Napoli) 6,18
58 – HAMSIK (Napoli) 6,17
59 – ASTORI (Fiorentina) 6,16
60 – LASAGNA (Udinese) 6,16
61 – PALOMINO (Atalanta) 6,15
62 – PERIN (Genoa) 6,15
63 – CHIELLINI (Juventus) 6,15
64 – ROMAGNA (Cagliari) 6,14
65 – MATUIDI (Juventus) 6,13
66 – GRASSI (SPAL) 6,13
67 – PETAGNA (Atalanta) 6,12
68 – KHEDIRA (Juventus) 6,12
69 – JOAO CANCELO (Inter) 6,12
70 – SORRENTINO (ChievoVerona) 6,12
71 – HYSAJ (Napoli) 6,11

72 – NALINI (Crotone) 6,11
73 – CANDREVA (Inter) 6,11
74 – NAINGGOLAN (Roma) 6,10
75 – PELLEGRINI (Roma) 6,10
76 – BARELLA (Cagliari) 6,09
77 – ANSALDI (Torino) 6,09
78 – POLITANO (Sassuolo) 6,09
79 – N’KOULOU (Torino) 6,08
80 – BERISHA (Atalanta) 6,08

81 – TROTTA (Crotone) 6,08
82 – LUKAKU (Lazio) 6,07
83 – DE ROSSI (Roma) 6,07
84 – TAARABT (Genoa) 6,07
85 – TOLOI (Atalanta) 6,07
86 – MANDZUKIC (Juventus) 6,07
87 – CORDAZ (Crotone) 6,07
88 – PRAET (Sampdoria) 6,06
89 – FARAGO’ (Cagliari) 6,06
90 – SILVESTRE (Sampdoria) 6,06
91 – CRAGNO (Cagliari) 6,05
92 – BEHRAMI (Udinese) 6,05
93 – MARUSIC (Lazio) 6,05
94 – PAROLO (Lazio) 6,05
95 – BONAVENTURA (Milan) 6,05
96 – CODA (Benevento) 6,05
97 – BUFFON (Juventus) 6,05
98 – HATEBOER (Atalanta) 6,05
99 – PUGGIONI (Benevento) 6,04
100 – DONNARUMMA (Milan) 6,04

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb