Ministria e Shëndetësisë, ka reaguar për situatën epidemiologjike në vend. Sipas MSH nga 471 teste të kryera, 17 qytetarë kanë rezultuar pozitive. Ndërkohë fatmirësisht nuk është raportuar asnjë humbje jete.

Njoftimi: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 471 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 17 qytetarë, në Bashkitë:

4 në Gjirokastër, nga 3 qytetarë në Tiranë, Fier, nga 1 qytetarë në Pukë, Lezhë, Durrës, Lushnje, Mallakastër, Vlorë, Tepelenë.

Janë 214 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 17 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,730 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 17 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore                17

Të shëruar në 24 orë             17

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       471

Testime totale                   2,015,067

Raste pozitive                      332,538

Raste të shëruara                  328,730

Raste Aktive                             214

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    151

Fier                           19

Durrës.                      10

Vlorë                         9

Lezhë.                        6

Gjirokastër                5

Berat.                        5

Elbasan.                   3

Shkodër                 3

Korçë.                       1

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb