Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e reja lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Sipas MSH, në 24 orët e fundit nuk është shënuar asnjë viktimë. Ndërkohë janë shënuar 10 raste të reja me COVID.

3 Dhjetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 373 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 10 qytetarë, në Bashkitë:

5 në Tiranë, 2 në Kurbin, nga 1 qytetarë në Kavajë, Vlorë, Përmet.

Janë 145 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 17 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,538 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 3 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore 10
Të shëruar në 24 orë 17
Të shtruar në spitale 1
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 373

Testime totale 2,010,270
Raste pozitive 332,277
Raste të shëruara 328,538
Raste Aktive 145
Humbje jete 3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 111
Gjirokastër 12
Fier 5
Berat. 4
Shkodër 3

Elbasan. 2
Durrës. 2
Korçë. 2
Vlorë 2
Lezhë. 2

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: