Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës i ka kushtuar Ukrainës 564.9 miliardë dollarë (429.3 miliardë £) deri më tani për sa i përket dëmtimit të infrastrukturës, humbjes së rritjes ekonomike dhe faktorëve të tjerë, sipas ministrit të ekonomisë së Ukrainës.

Luftimet kanë dëmtuar ose shkatërruar 8,000 km (4,970 milje) rrugë dhe 10 milionë metra katrorë banesa, tha Yulia Svyrydenko në një postim në mediat sociale.

Rusia vazhdon të thotë se po kryen një “operacion special ushtarak” në Ukrainë me qëllim të çmilitarizimit të vendit.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë kanë thënë se ky tregim është një justifikim për një pushtim të paprovokuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: