Presidenti rus, Vladimir Putin ka qënë një agjent i Stasit, nga viti 1986 deri në vitin 1989, shkruan tabloidi më i shitur gjerman, ”Bild”, që publikon edhe foton e kartelës së tij.

“Deri tani nuk dihej nëse Stasi i kishte siguruar një kartë të tillë identifikimi”, tha menaxheri për Arkivat Federale të arkivit ”Stasi” të Drezdenit, Konrad Fleber duke nënvizuar se me atë letër Putini mund të hynte dhe dilte lirisht nga zyrat e Ministrisë së Sigurisë e shtetit gjermano-lindor.

Stasi, më 31 dhjetor 1985, i lëshoi Vladimir Putin një dokument identifikimi, që i ripërtërihej çdo tre muaj, deri në vitin 1989.

Karta është pjesë e një dokumenti të deklasifikuar, domethënë u arrit të bëhej publike pas 28 vitesh.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: