NGA LEDI SHAMKU

Bisedë (e nevojshme) me Dan Klosin. Fort i dashur Dan, po i kapërcej këto formulat hyrëse të tipit “uroj të jesh mirë”, pasi më mjafton t’i kujtoj vetes se mund të kesh halle të tjera andej nga eteri yt, po së paku nuk përballesh me marrëzinë e këtushme, dhe kaq më mjafton për ta ditur që je mirë. Do lajme nga marrëzia? Hahaha, e mirë, ja po të them një të freskët: shkruhet në shtyp se “Helenën e rrëmbyen ilirët”… (!!!). Do thuash ti (me atë shprehjen tënde karakteristike): “po ç’nemelazëm? Homeri përmend plot fise, po nuk flet kund për ilirë”.

Ç’ke me Homerin ti, tjetri e ka njohur Helenën në basoreliev nga shamia e kokës, dhe atë shami koke vetëm gratë ilire mund ta kishin… Kështu që andej nga je, thuaji Eolit të mos fryjë ca kohë këndej nga Shqipëria, se fluturon shamia e na tretet identiteti pellazgo- ilir (siç e quajnë tash së voni). Kështu pra Dan, siç thotë një miku ynë i përbashkët, “të marrët kanë uzurpuar çmendinën”. Gjithsesi nuk e kisha hallin te shamia e Helenës, sesa te ajo e Desdemonës – meqë jemi te shamia, më lër t’ia ngjis këtë “emër” varietetit standard të shqipes (m.q.se Jago e Otello e komplote skena e tij ka plot). E mban ende mend shkrimin tënd “Komisioni Ndërakademik mblidhet njëherë në Llap të Poshtëm e pastaj në Llap të epërm, gjithnjë me dyer të mbyllura”? Unë e mbaj dhe po të njoftoj se u mblodhën prapë sërish në Llap të Poshtëm (kështu i bie të jetë Tirana, apo jo, meqenëse është më në jug se Prishtina). Sërish me dyer të mbyllura.

Sërish duke i zbuar mediat me fjalinë që i thotë gjermani Tomkës te filmi: “edhe nga rruga, edhe nga rruga!”. Seç u tha e seç u bë, nuk e di. Por sipas ndoca tyre, mediat qenkan shkaktari i vërtetë i sherrit mes Desdemonës dhe (nuk e di se kujt), ngaqë mediat shpërndakan lajme sikur po preket standardi, ndërkohë që tagri i prekjes nuk qenka i komisionerëve. E dija unë, mediat e kanë fajin! Ç’u duhet të lajmërojnë se Likurgu ka vdekur, pra beja e tij nuk vlen më dhe ligji mund të rishikohet… mediat, mediat…! Pra nuk mora vesh gjë sa herë i thanë njëri-tjetrit “antikombëtar” gjatë mbledhjes, sa herë dikush u ngrit e tha: “më mirë të më prisni mua një dorë sesa të përditësoni normën” – kuptomë, nuk mora vesh sa herë u tha, se që u tha e mora vesh. Prapë nga mediat, lexova një numër të revistës “Gjuha Jonë”, dhe m’u desh të dilja për ajër mbasi mbarova shfletimin. Si mund të degradojë një revistë shkencore e të shkruhet me një gjuhë shitësish dengu te tregu i rraqeve! Seç lexova ca epitete: “arixhofkë gojëgardhë” e plot të tjera.

Dhe asnjë argument shkencor. Kam hall se do iu bërtasë Kostallari ngaqë kanë humbur gjakftohtësinë duke dalë në fis siç janë, pa nuk kam merak tjetër. Veçse Dan, marrëzia ka kapur pjesë jetike duke u bërë ngjitëse. Ligji i Gjuhës, ndryshe Fantazma e Operës, u shfaq sërish. Madje jo vetëm në Tiranën e Likurgut, po tani nxori bishtin edhe në Prishtinë. E kotë të ta them ty sa i marrë e i jashtëkohshëm është një ligj për gjuhën. Ti e din që Franca dikur e provoi me ministrin famëkeq Toubon dhe u bë gaz i botës për ca vjet derisa e shfuqizoi atë palo ligj. Dhe po ashtu ti e din që përmirësimet në gjuhë bëhen me edukatorë e jo me policë, po këndej ka mbetë ora te bilbili i policit, me sa duket. Thuaju një fjalë edhe ti atyre të Prishtinës të mos luajnë mendsh e të heqin dorë nga dështime që i ka paralajmëruar historia; së paku të mos luajë mendsh Prishtina e të na mbetet për sqarim vetëm Tirana.

Dan, duro, duro, se s’ka të sosur: këtu në Tiranën tonë, këtë Ligjin Ndëshkues për Mbrojtjen e Gjuhës a din që e kërkojnë edhe do “sociolinguistë”??!!! Poooo Dan pooooo, mos kërce kot pupthi, se kam kërcyer unë tutje-tëhu kur e lexova, kështu që rri e më dëgjo. Po, e kërkojnë edhe ca “sociolinguistë” – hap sytë te thonjëzat! Sociolinguisti Dan, është deskriptivist, është horacian i tipit “si volet usus, quem penes arbitrium est” (shqip: nëse do dojë përdorimi, që është zoti i vërtetë i gjuhës), sociolinguisti o Dan, është mik me Jakobsonin dhe me moton e tij “linguista sum, linguistici nihil a me alienum puto” (jam gjuhëtar dhe asgjë e gjuhës nuk është e huaj për mua). Dhe tek e mbrama o Dan, sociolinguistin nuk e zë gjumi se si t’i përmirësojë kushtet sociale edhe përmes edukimit gjuhësor. Përfshin, nuk përjashton sociolinguisti Dan, dhe shembuj bota ka plot. Tash, një ligj për gjuhën o Dan, parakupton detyrimisht edhe një gjykatë linguistike, edhe një polici linguistike, edhe ca gjoba e dënime po ashtu linguistike.

Së pari, më thuaj, a ia ha mendja ndokujt o Dan, se një sociolinguist mund të kërkojë e të jetë dakord me një gjykatë linguistike, me një polici linguistike, e me gjoba e dënime po ashtu linguistike?! Është jashtë besojmes së vet, Dan, është në kundërshtim të plotë me besojmen e sociolinguistit! Është njësoj si të çohet Kisha e të kërkojë me të madhe Eutanazinë me ligj. Ja kështu është! Ja që në tokën e Likurgut të madh, likurgët e vegjël nuk dinë nga t’ia mbajnë e shpikin nevojën për shkopinj e kamxhikë! Këto ishin lajmet. Pos këtyre, unë jam mirë (se harrova të ta them). Por nuk harroj të të them se më ka marrë shumë malli për ty. Dhe me këtë pohim po e mbyll. Flasim prapë Dan! Qofsh mirë!

(el.sp/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: