Sekretari i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, është takuar me homologun e tij rus, ndërsa ndarja midis Moskës dhe Uashingtonit po zgjerohet rreth Ukrainës.

Bisedimet e Blinken me Sergej Lavrov u zhvilluan të enjten në margjinat e një samiti të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) në Stokholm, ku ministrat e jashtëm nga 57 anëtarët e grupit diskutuan çështje kyçe të sigurisë rajonale.

Ministria e Jashtme e Rusisë thotë se Lavrov i tha Blinken gjatë bisedimeve të dyshes se Moska do të përgjigjet nëse Ukraina tërhiqet në ndonjë “lojëra gjeopolitike” të SHBA. Ai i tha gjithashtu homologut të tij amerikan se Rusia dhe SHBA duhet të bien dakord për garancitë afatgjata të sigurisë, u citua të thoshte ministria e jashtme nga agjencia ruse e lajmeve Interfax. Blinken trajtoi “agresionin e Rusisë ndaj Ukrainës, përfshirë lëvizjet e saj ushtarake pranë kufijve të Ukrainës” gjatë takimit të tij me Lavrov, tha në një deklaratë një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA.

“Sekretari përsëriti thirrjen e Shteteve të Bashkuara për Rusinë që të tërheqë forcat e saj dhe të kthehet në një pozicion paqeje dhe t’u përmbahet marrëveshjeve të Minskut dhe armëpushimit në Donbas,” tha zëdhënësi Ned Price, duke cituar marrëveshjen e vitit 2014 të krijuar për t’i dhënë fund konflikti në Ukrainën lindore.

Moska thotë se shpreson për takim midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden në ditët në vijim pas takimit të Lavrov dhe Blinken.

“Data ende nuk është rënë dakord. Ka vështirësi në përafrimin e kalendarëve të dy liderëve, por kontakti është shumë i nevojshëm, problemet tona po shumohen”, tha zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov, cituar nga agjencitë ruse të lajmeve.

“Nuk ka lëvizje për çështjet dypalëshe, të cilat gjithnjë e më shumë po kalojnë në një fazë akute krize. Nuk ka mirëkuptim të ndërsjellë se si të de-përshkallëzohet situata në Evropë”, shtoi ai.

Si dhe konflikti në Ukrainë, Rusia dhe SHBA janë në mosmarrëveshje rreth sulmeve kibernetike dhe personelit të ambasadave të tyre, pas disa valëve të dëbimeve diplomatike. Takimi i nivelit të lartë Rusi-SHBA erdhi pas javësh tensioni, me Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë që shprehën shqetësimin për një grumbullim të konsiderueshëm të trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën. Moska mohon planifikimin e një pushtimi dhe akuzon Ukrainën për ndërtimin e forcave të veta në lindje të vendit, ku forcat qeveritare kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia që nga fillimi i vitit 2014 pas aneksimit të Krimesë nga Moska nga Kievi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: