Duke i dhënë fund spekulimeve, Irani sot theksoi se bisedimet e Vjenës për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 do të rinisin nën qeverinë e re në Teheran.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Saeed Khatibzadeh, tha se Teherani ka informuar grupin P4 + 1 (Rusia, Kina, Franca, Britania e Madhe plus Gjermania) se raundi tjetër i bisedimeve do të mbahet pas tranzicionit të pushtetit në Iran.

Qeveria e re iraniane e kryesuar nga ish-shefi i gjyqësorit Ebrahim Raeisi, një figurë ultrakonservatore, do të marrë qeverinë reformiste nga Hassan Rouhani në javën e parë të gushtit.

Irani dhe bashkë-nënshkruesit e tjerë të marrëveshjes bërthamore të Iranit të vitit 2015 kanë zhvilluar deri më tani gjashtë raunde bisedimesh në kryeqytetin austriak. Ndërsa të dy palët kanë shënuar “përparim” në bisedimet maratonike, mosmarrëveshjet mbi çështjet kryesore kanë parandaluar çdo përparim domethënës.

Ka pasur spekulime mbi raundin tjetër të bisedimeve, me SHBA-në dhe evropianët duke kërkuar që Irani të kthehet në Vjenë, ndërsa Teherani duke i bërë thirrje Washingtonit të kthehet në zotimet e tij sipas marrëveshjes bërthamore.

Khatibzadeh fajësoi Washingtonin për “moskthimin në detyrimet e tij” sipas Rezolutës 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila rregullon marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, gjatë gjashtë raundeve të bisedimeve.

Ai tha se shumë mosmarrëveshje mbeten midis dy palëve, duke u dhënë barrën amerikanëve që “të marrin vendimin politik”.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb