Një biznesmen kanadez është dënuar me 11 vite burg në Kinë për spiunazh. Michael Spavor u ndalua në 2018 bashkë me ish-diplomatin kanadez Michael Kovrig.

Ky vendim do të sjellë një përplasje diplomatike Kanada-Kinë e cila ka nisur me ekstradimin e Meng Wanzhou, drejtues i lartë i gjigandit kinez Huawei.

Jo vetëm kaq, Spavorit do i konfiskohen edhe pasuri nga shteti kinez si dhe do i jepet një masë dëbimi. Kritikët e kanë akuzuar Kinën se po luan politikën e pengjeve me Kanadanë, por dhe vende të tjera.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb