Pas shumë tratativave, “scoop” mediatike, transferimeve të kryera dhe atyre të munguar, tani është koha e bilanceve për merkaton e verës të mbyllur zyrtarisht. Vendi i parë në listën e blerjeve më të shtrenjta i takon Atletico Madrid. Klubi spanjoll rrëmbeu atë që konsiderohet si një nga talentet e futbollit europian dhe pasardhësi i denjë i Cristiano Ronaldo.

D 85dqrxoaaiztk
D 85dqrxoaaiztk

Bëhet fjalët për Joao Felix, ndërsa për portugezin 19 vjeçar, Diego Pablo Simeone detyroi klubin të derdhte në arkën e Benfica 126 milion euro për kartonin e tij. Blerja e dytë më e shtrenjtë në sesionin e verës i takon Barcelonës.

Telemmglpict0pztclimqfyf2a9a6i9ychsjmeadba08
Telemmglpict0pztclimqfyf2a9a6i9ychsjmeadba08

Pas tratativave të gjata, klubi katalunjas u detyrua të paguante 120 milion euro për të marrë Antoine Griezmann nga Atletico Madrid. Kjo shifër ishte parashikuar në klauzolën e kontratës së sulmuesit francez. Treshja e parë plotësohet me një tjetër klub spanjoll. Nuk mund të mungonte Real Madrid, që për transferimin e Eden Hazard nga Chelsea shpenzoi 100 milion euro.

I526njvukze43jvjknkgcocdka
I526njvukze43jvjknkgcocdka

“Los Blancos” kryesojnë renditjen e klubeve që investuan më shumë në dritaren e fundit të tregut të transferimeve, pasi përvec futbollisit belg, morën shërbimet e Luka Jovic, pasi morën shërbimet e Luka Jovic, Mendy, Rodrygo dhe Militao në një shifër që kalon 300 milion euro.

Maxresdefault (1)
Maxresdefault (1)

Në vendin e katërt qëndron Manchester United. “Djajtë e Kuq” transferuan Harry Maguire nga Leicester për 87 milion euro. Një rekord më vete, pasi kjo është shifra më e lartë e shpenzuar për një mbrojtës në historinë e futbollit.

66090280 2323087177941537 1551059223001415162 N
66090280 2323087177941537 1551059223001415162 N

Në pesëshen e parë të blerjeve më të shtrenjta të merkatos së verës qëndron Mathijs De Ligt. Holandezi 19 vjeçar la Ajax Amsterdam për t’u bashkuar me Juventusin për 75 milion euro.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb