Sekretari i Shtetit, Anthony Blinken, tha se SHBA-të nuk janë në gjendje të konfirmojnë raportet se forcat ruse kanë përdorur armë kimike në qytetin port të rrethuar jugor, Mariupol.

Megjithatë, Blinken tha se SHBA ka “informacion të besueshëm” se Rusia “mund të përdorë… agjentë kimikë” në qytetin port të rrethuar.

“Ne e ndajmë atë informacion me Ukrainën… dhe jemi në bisedë të drejtpërdrejtë me partnerët për të provuar se çfarë po ndodh në të vërtetë, kështu që ky është një shqetësim i vërtetë,” tha Blinken.

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) ka thënë gjithashtu se është e shqetësuar nga raporti i pakonfirmuar i përdorimit të armëve kimike dhe se po monitoron situatën nga afër.

Verifikimi i pretendimeve të regjimentit Azov të Ukrainës se tre ushtarë u plagosën nga “një substancë helmuese” në një sulm të djeshëm është shumë e vështirë, pasi Mariupol është ende i rrethuar nga forcat ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb